| Iosif_Ioana_2002 a întrebat:

Cum pot incepe sa lucrez online ca si translator?

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Nu iti trebuie facultate ca sa fii traducator, trebuie sa stii limba si sa ai minim bacul. Deci de la varsta asta zic sa stai linistita si sa folosesti timpul asta sa te perfectionezi pentru ca nu te angajeaza nimeni acum.
Poti eventual dupa ce termini liceul sa iti iei autorizatie de traducator in doneniul juridic sau altele, printr-un examen la Ministerul Culturii, dar pentru asta trebuie sa inveti mult.

4 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Lasind deoparte timpeniile celorlalti, ai nevoie de:
0. Sa rupi stilul intr-o limba de circulatie internationala. Nu te baza pe parerea proprie sau a celor din jur, ci fa niste teste serioase in directia asta. La engleza de exemplu, ia si da un Cambridge. Daca nu il iei... well, mai ai de lucru. AI aici un test asa, de incalzire - http://www.cambridgeenglish.org/ro/test-your-english/
1. Discuta cu parintii pentru a putea fi platita in numele unuia dintre ei. Un cont PayPal minim e obligatoriu.
2. Traducerile nu se platesc extraordinar de cele mai multe ori, daca cunosti competent o limba straina poti sa intri pe nisa de writing/editing/research.
3. Cauti clienti, lucrezi pe doi bani la inceput, faci portofoliu, gasesti noi clienti, mai cresti si tarifele.
P.S. Daca nu te ajuta parintii, e cam greu. Legat de partea cu conturile, de exemplu majoritatea site-urilor de genul odesk accepta contractori majori doar. Pe de alta parte, poti contacta direct site-uri care cauta traducatori/editori si cel mai probabil sa nu mai existe problema asta.

P.S. Catre cei ce au raspuns inaintea mea - sinteti NISTE SCLAVI! De aia nu ajunge natia asta nicaieri, ca toti au impresia ca ai nevoie de diplome, hirtii, certificari, si o mie de ani varsta, ca sa poti face ceva lucrativ. Am toata stima si respectul pentru cei ca Ioana, varsta si dorinta ei de a lucra reprezinta niste avantaje, nu dezavantaje. Ioana, jos palaria, iti tin pumnii!

| Samariteanul a răspuns:

Iti cauti de lucru dupa ce ai facut o facultate de litere sau eventual ai fost in liceu la filo.

| Elena567223 a răspuns:

Ai nevoie de licență pentru că oamenii se bazează pe tine. Nu poți la 13 ani să devi traducător. AI nevoie de o dovadă că știi ce faci.

| Contextual a răspuns:

Incearca pe Fiverr sau clickworker. Mult noroc.