| kainan a întrebat:

Cum poti afla suma a doua nume in excel? Adica ai pe sheet1 la a3 cosmin si la a4 iar cosmin si pe sheet2 sa-ti dea rezultatul adica 2

5 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

In casuta in care vrei sa pui suma scrii =sum(clik pe prima celula pe care vrei sa o aduni +click pe a doua celula)

| lost.in.rain a răspuns:

In caseta in care vrei sa apara suma : =N!(si aici dai click pe caseta din sheet1 + click pe caseta din sheet 2).
Asa imi aduc aminte ca functioneaza.

| unu a răspuns:

Nu e niciun "=N!". Te duci in sheet 2 si scrii in celula in care vrei sa-ti calculeze suma semnul "=". Apoi te duci in sheet 1 si selectezi cu mouseul casuta a3, apoi scrii "+", si apoi selectezi casuta a4. La urma apasi enter, si gata, iti apare suma in casuta respectiva din sheet 2. Dar nu intleg ce vrei tu sa aduni: "cosmin" + "cosmin" = 2?

| dof21 a răspuns:

=COUNTA(Sheet1! A3:A4)
Jur pe rosu ca functioneaza...

| anditm a răspuns:

=counta(sheet1! a3; sheet2! a4) Functia asta practic numara cate celule nu sunt goale dintre cele introduse in formula.