| Vladutz_Vlad_1989 a întrebat:

Cum se joaca la loto la public bet?

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut~! Am extras asta din regulament :

CAPITOLUL IV - PARIURI PE NUMERE EXTRASE LA LOTERIILE INTERNATIONALE

Pariul pe Numere

Pariul pe numere este acel tip de pariu realizat de jucatori pe evenimente constand in extragerile pe numere organizate de loteriile internationale, cu exceptia extragerilor organizate de CN Loteria Romana.

Acest tip de pariu se va efectua in baza ofertei pusa la dispozitie de organizator in toate punctele de lucru, website, publicatii si nu presupune participarea efectiva a jucatorilor la loterii.

Organizatorul stabileste prin oferta ora pana la care se poate paria. Daca tichetul a fost facut dupa ora reala de extragere, pariul este considerat nul si se calculeaza cursul 1.00.Organizatorul va lua in calcul rezultatele oficiale ale extragerilor comunicate pe site-urile oficiale ale organizatorilor extragerilor. Nu sunt considerate valabile numerele suplimentare.

Daca intr-o zi o loterie va organiza doua sau mai multe extrageri, organizatorul va lua in calcul numai rezultatul oficial al primei extrageri. Exceptie face loteria "Win for Life" care organizeaza mai multe extrageri pe zi si la care se va lua in calcul rezultatul oficial al fiecarei extrageri in parte. Daca, indiferent de motiv, nu are loc extragerea si jucatorul nu anuleaza pariul efectuat inainte de momentul urmatoarei extrageri acesta ramane valabil pentru urmatoarea extragere de numere disponibila.

Fiecare loterie are propriul sistem de extragere al numerelor. In cazul in care aceasta va modifica sistemul de extragere al numerelor si organizatorul a primit deja pariuri, el va considera aceste evenimente nule si va calcula cursul 1. 00.

Exemplu: In loc de extragerea 6/49 va avea loc o extragere 6/45.

Instructiuni de Pariere

Pariul simplu

Acest tip de pariu ofera posibilitatea de a paria intre un numar si maxim 5 numere (exceptie fac loteriile din Ungaria, Italia, Franta cu maxim 4 numere). Pentru ca un Tichet simplu sa fie castigator trebuie indicate corect toate numerele,...
Miza minima acceptata pe un Tichet simplu este de 0, 96 Lei.

Castigul maxim acordat pentru un Tichet simplu este de 100. 000 LEI.

Exemplu: Jucatorul a ales 5 numere la extragerea organizata de loteria spaniola de sambata Bono (6/49), cu miza de 1 LEI, cota pentru cele 5 numere fiind de 100000, iar castigul eventual in cuantum de 100000 LEI.

Pariul combinat

Acest tip de pariu ofera posibilitatea de a paria intre unul si maxim 15 numere cu posibilitatea de a opta pentru o anumita combinatie. Se pot conditiona maxim 5 din 15 numere ( exceptie fac loteriile din Ungaria, Italia, Franta cu 4 din 15 numere). Pentru ca un Tichet combinat sa fie castigator trebuie sa indeplineasca conditia de minim a combinatiei alese, in caz contrar Tichetul este necastigator.

Miza minima acceptata pe un Tichet combinat este de 1, 9 Lei.

Castigul maxim acordat pentru un Tichet combinat este de 100. 000 LEI.

Exemplu: Jucatorul a ales 7 numere la extragerea organizata de loteria spaniola Bono, pe care le combina intr-un sistem de 4 din 7 numere, cu miza de 10 LEI. Pe Tichet vor fi 35 de linii, miza pe linie fiind 10:35 (miza se imparte la numarul de linii). In cazul in care jucatorul indica corect doar 4 numere, castigul eventual garantat este de 2000 LEI (cota 7000 x miza pe linie). Daca va indica mai mult de 4 numere va avea mai multe combinatii castigatoare de cate 4 numere, indicate de calculator.

Pe Tichetele combinate exista posibilitatea de a juca simultan mai multe combinatii (1, 2, 3, 4 din 15).

Alte tipuri de pariuri

Jucatorul va avea posibilitatea de a alege din oferta alte tipuri de pariuri: Cate numere pare vor fi extrase?; Va fi cel mai mic numar extras par?; Suma numerelor extrase va fi (sub/peste)…?; Va fi mai mare suma numerelor extrase pare sau impare?; Vor fi extrase numere intre 1 si 9?; etc.

Sper ca ti-am fost de ajutor! Funda!