| Daughter a întrebat:

Cum se numeste acel card/ cont pe care ti-l faci la banca, pe care iti poti pune bani, dar nu ai acces la o anumita perioada de timp, iar daca ii lasi cat mai mult suma poate sa creasca?

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

Cont de economii. Ai acces oricand la bani, doar ca, daca ii retragi inainte de termen nu mai beneficiezi de dobanda aferenta contului de economii, ci de una mult mai mica, in general de asa zisa dobanda "la vedere".
Se mai numeste si "Depozit la termen".

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Saving account

| eanadandre a răspuns:

Se numeste " depozitla termen"