| Barta_Valentin_1998 a întrebat:

Daca am un salariu net de 900RON/luna si rate de 400RON/luna, imi mai pot cumpara un PC de 3000lei cu rate de 180RON pe luna? Adica am deja rate de 400RON dar mai pot plusa cu 180RON? Sa mentionez ca ratele acestea o sa le fac la un magazin la care nu am mai facut.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Rata o faci la banca, nu la magazin si totul tine de rata de indatorare acceptate de banca. De obicei nu iti da nimeni credit daca te indatorezi cu peste 60-65% din venitul pe care il iei in mana

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nivelul de indatorare acceptat este de 50% din venitul net lunar, asa ca nu cred ca o sa accepte o rata mai mare de 100 lei.

| Ana9999 a răspuns:

Cu o rata de 180 de lei pe luna, care banuiesc ca este facuta pe 2 ani, platesti 24*180=4320 de lei, iar valoarea laptopului este de 3000 de lei, practic platesti 1320 de lei, doar ca sa il iei in rate, cand ai putea pur si simplu sa iti strangi din salariu singur cate 180-200 de lei in fiecare luna si de Black Friday (cand reducerile la electronice sunt intre 10-70%), iti iei probabil un laptop la fel de performant cu mai putin de 3000 de lei, sau dai 3000 de lei pe un laptop mai performant decat acesta. Cel mai probabil nu o sa poti face rata, pentru ca din acel salariu se considera ca trebuie sa ai si bani pentru a te intretine, iar cum vreo 200 de lei se considera a fi pentru utilitati/alte facturi cel putin, iar, legal, ar trebui sa iti ramana si un buget lunar pentru mancare, care ma indoiesc ca ar fi doar 100 de lei, cel mai probabil nu vei putea face rate chiar de 180 de lei lunar. Totusi, chiar si daca ai putea sa iti faci rata la el, daca nu ai nevoie urgenta si te poti descurca momentan bine cu un smartphone sau o tableta, eu zic ca ar fi mai inteligent sa strangi bani si sa astepti, oricum este in favoarea ta pentru ca tehnologia avanseaza rapid, iar anul viitor pe vremea asta, cu aceiasi bani, chiar si fara reduceri o sa gasesti ceva un pic mai bun ca hardware fata de acesta.