| radomire a întrebat:

Daca cineva construieste o casa fara autorizatie, ce se poate face sa intre in legitimitate? cam cum se calculeaza amenzile?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa obtina documentatia tehnica si sa solicite autorizatie de construire.
Conform L.50/1991, rep. in 2004, cu md. si compl. ulterioare, amenda este de la 1.000 lei la 100.000 lei si se stabileste de primaria localitatii.

| darrio2007 a răspuns:

Mergi la primarie si vei afla.

| 23Suiram a răspuns:

In functie de modul in care casa afecteaza vecinatatile s-ar putea sa scapi doar cu un avertisment si ordin de punere in legalitate. Asta o afli doar de la primarie. Ca sa intri in legalitate trebuie sa apelezi la un proiectant care iti va face documentatia de intrare in legalitate, adica un proiect insotit de o expertiza la constructia existenta. Daca esti reclamat de vecini, atunci probabil ca nu scapi fara amenda.Cel mai bine mergi la primarie.