| almaz a întrebat:

Dacă îmi deschid un SRL și inițial nu am bani suficienți ca să-mi închiriez un spațiul comercial propiu zis, pot sa închiriez un apartament in loc de birouri, unde as putea improviza de acolo birou primele 3-4-5 luni, pana când începe firma a produce bani și mi-aș piermite si spațiu comercial adevărat.

16 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti! Doarece ai nevoie de un spatiu comercial legal, inchiriat sau propeitate persoanla, cu acte legale in regula si cu aprobarile de rigoare (sanepid, pompieri samd), ca sa poti functiona ca firma comerciala.
Daca natura afacerii era de contabilitate de exemplu, puteai sa declari firma acasa si sa o profesezi.
Dar fiind de natura "comerciala" care implica ca cumpaartoruls a intre in magazin, nu poti sa deschizi nimic, pana nu ai toate aprobarile cerute de lege.

| Violleta2022 a răspuns:

La Camera de Comert din judetul tau, sunt liste cu absolut toate actele si certificarile pe care trebuie sa le detii, inaninte sa-ti deschizi o unitate comerciala, fara de care, nu poti functiona.

| almaz explică (pentru Violleta2022):

Pai la mine nu-i spațiul comercial, nu vin clienții sau ceva de genul, este vorba de un SRL, care are la baza sa de activitate prestări de servicii, de birou este nevoie doar ca sa am unde asta eu + 1 angajat, la laptop, pentru a pregăti documente, a scoate la imprimanta, a trimite oferte comerciale potențialilor clienți, etc...care ar fi soluția? M-am gândit la varianta ca as putea achita cuiva ca să-mi ofere adresa juridică într-un spațiul normal cu toți parametrii necesari, dar biroul improvizat sa mi-l fac într-un apartament simplu, unde chiria e maxim 300 euro, spre deosebire de un birou într-un business centru unde ajunge la 800-1000 euro, bani pe care eu nu mii piermit din prima zi in momentul in care-mi deschis SRL-ul, evident...ca n-am produs nimic bani încă.

Care ar fi soluția? Este ok dacă fac cum am scris mai sus?

Cu siguranța trebuie sa fie o cale de ieșire, nu pot sa abandonez ideea doar pentru ca nu am spațiu de mii de euro in business centru, care este scump

| Violleta2022 a răspuns (pentru almaz):

SRL - inseamna Societate cu Raspudnere Limitata
Tu ai mentionat ca-i spatiu comercial, deci, este magazin, nu?
Ca-i de produse alimentare, electrice, chimice, plastice sau indiferent natura lor, tot ai nevoie de autorizari, verificari si certificari legale de functionare, de la Sanepid, Pompieri, apa si gunoi, curent samd.

Atata vreme cat prestezi niste servicii acolo si iti intra clientul ai obligatia sa ai toate certificarile de functionare, ca sa functioenzi legal.
Intereseaza-te la camera de comert!

| almaz explică (pentru Violleta2022):

Care magazin? Tu vezi ce am scris in ultimul meu comentariu? "la mine nu-i spațiul comercial, nu vin clienții sau ceva de genul" - am nevoie de o camera unde sa stea o masa și un laptop și respectiv o imprimanta, ca să-mi meargă afacerea, merg eu la clienți nu vin ei la mine, ca eu nu vand nimic, eu prestez un serviciu...m-am interesat deja la juriști și pot face asta, adresa juridică mi-o fac normala cu bani dar biroul mi-l deschis și la mine in pat dacă am eu așa dorința

| Violleta2022 a răspuns (pentru almaz):

In cazul asta, la ce-ti trebuie spatiu de inchiriat, acasa nu poti sa-l faci? Iti trebuie o masa, un laptop si o imprimanta, cum bine spui...
Nu stiu ce clienti o sa ai, dar asta va fi problema ta!

| almaz explică (pentru Violleta2022):

Îmi pari atât de negativă și in loc să-mi spui vreo soluție doar difuzezi negativismul tău. O sa am clienți, ca pe client nu-l interesează dacă am oficiu acasă sau in Afi Kotroceni, important sa am platforma web bine pusă la punct și sa ofer un serviciu de calitate. N-o lua de rău, mersi pentru înțelegere.

Referitor la birou acasă, eu firma mi-o înregistrez in Călărași, dar forma juridică a firmei îmi permite sa stabilesc colaborare cu oricine in țara asta, indiferent de localizare, deci merg pe acesta ideea și mi-aș dori ca sa am adresa juridică in Călărași, ca acolo o sa mi-o înregistrez, dar sa stau la București ca îmi este mai comod din București sa administrez și sa stabilesc colaborări cu alți agenți economici / sau pers. fizice. Exista soluții in acest sens?

| Violleta2022 a răspuns (pentru almaz):

Era doar o parere, nu un sfat negativist.
Il citesti si il ignori daca nu-ti convine, dar nu scoti flacari pe nas, doar pentru ca nu ti-am spus ceea ce aveai chef sa auzi.
Esti cam coleric pentru un incepator in ale afacerilor si vezi ca vei pierde multi clienti cu asa temperament.

| almaz explică (pentru Violleta2022):

Nimic la subiect nu mi-ai răspuns. Cum de alt fel era și de așteptat.

| Dismally a răspuns:

Poti dar ai nevoie de acordul proprietarului si al vecinilor.

| almaz explică (pentru Dismally):

Pai nu cred ca proprietarul va fi împotriva, cu atât mai mult vecinii

| Dismally a răspuns (pentru almaz):

Ai nevoie de acordul lor in scris pentru a face sediul firmei intr-un apartament.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Poti face ce vrei tu la sediul social, care poate fi chiar la tine acasa. Inteleg ca ai nevoie doar de un birou si o singura persoana in afara de tine.

| Posible000 a răspuns:

Salut! Poti sa inchiriezi dar trebuie închiriat cu acte si daca nu ma înșel trebuie pe o perioadă destul de lungă. Trebuie să prezinți dovada închirierii pe langa alte acte la camera de comerț. Acum depinde de domeniul acestui SRL. Pe ce te ocupi. Este probabil sa poti dat în același timp sa nu. Nu mai stiu cum este Acum. Acum 2 ani eu am închiriat un birou pe 3 ani undeva în Sibiu și a trebuit să prezint ca este sediu stabil al firmei etc.
Succes. Tine-ma la curent. Sunt curios.

| almaz explică (pentru Posible000):

Îmi explici te rog și mie ce înseamnă sediul social și adresa juridică? Și care este diferența între acestea doua?

Eu vreau să-mi fac adresa juridică (pe acte) in orașul Călărași, am înțeles ca sunt oamenii care oferă contra cost adrese juridice pentru a-mi înregistra SRL-ul, dar activitatea propriu zisa vreau sa o desfășor pe toată țara, că am voie sa fac asta din punct de vedere juridic și forma de organizare a societății pentru care optez eu. Deci, ce am in plan eu: îmi găsesc in Călărași pe cineva care îmi oferă o adresa pentru a-mi înregistra societatea, dar... dacă tot lucrez pe toată țara, vin in București și îmi închiriez aici un apartament pentru început, ca sa am un fel de birou improvizat acolo, pentru mine și + 1-2 angajați, după pe parcurs când încep a produce mai mulți bani îmi iau birou normal într-un centru predestinat pentru birouri și activități de genul dat. La Călărași va fi doar adresa pe acte, n-o sa stea nimeni acolo, eventual contabila care-mi va achita salariile și îmi va prefecta contractele de angajare și ce mai tine de contabilitatea primara. Cum crezi? Este real ceea ce zic eu? Nu știu iată bine dacă este ok acest lucru, ma refer la faza cu adresa juridică într-un loc și birou îmi fac in alt loc, nu vin aia de la
ANAF peste mine la adresa juridică sa ma caute dacă sunt sau nu? Ce părere ai?

| Posible000 a răspuns (pentru almaz):

Este bine ce spui, în mare parte. Sediul juridic este acela unde iti înscrii SRL-UL, atunci când il infiintezi. Ideea este ca pentru toate astea treci direct la practica si de acolo aflii tot ce iti trebuie fără să mai pierzi timp. Mergi la registrul comerțului și intreaba acolo de ce iti trebuie pentru acestea. te vor ajuta ei cu tot ce trebuie. Pe internet găsești tot felul de oameni...cu tot felul de opinii si păreri. Succes. Tine.ma la curent despre cum iti merge afacerea.