| cosmincs11 a întrebat:

Daca platesc in rate cu cardul de ce nu imi merge sa comand numai daca am intreaga suma?
De aia iau in rate ca nu am toti banii, nu?

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

In contul unde ai cardul trebuie sa ai suma respectiva ca sa aiba de unde sa-ti traga rata lunara. Nu iti accepta daca ai, de exemplu, 500 de lei pe card iar ceea ce cumperi tu costa 1000 de lei.

| mihai69 a răspuns:

Simplu: pentru că magazinul ia de la bancă toți banii odată, iar tu urmează să plătești băncii suma (plus eventuale dobânzi și comisioane) în rate. Nu ai banii toți (sau creditul e mai mic decât ce ai de plătit tu), nu ai cum să cumperi.