| cataleya a întrebat:

Daca sotul are datorii in banca si moare, sotia trebuie sa plateasca?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de situatie. De regula, pentru credite mai mari si pe o perioada ma lunga trebuie incheiata o asigurare, care va acoperi creditul si dobanzile nerestituite pana la data decesului. De asemenea multe credite sunt acordate cu garantii, mobiliare sau imobiliare si banca va executa garantia.
In celelalte cazuri si daca creditul a fost luat pe durata casatoriei, sotia va trebui sa plateasca, daca accepta mostenirea pur si simplu. O poate face sub beneficiu de inventar (sa mosteneasca doar ce ramane dupa plata datoriilor) si atunci nu va trebui sa plateasca ea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, insa in general cand faci un credit ti se face automat si asigurare de viata in general care acopera astfel de situatii

| minrest a răspuns:

Din câte știu eu da. Dacă are numai datorii, se poate refuza succesiunea. Înainte de moarte, se poate face un divorț de complezenta. Buna seara.

| DragomirMihail2020 a răspuns:

Salut!
1 Daca sotul are datorii la banca si moare.
Cand faci imprumut la banca, banca iti face contract sa semnez (obligatoriu acel contract sa fie semnat) si dupa se face contractul de imprumut la banca si dupa iti dau bani.

2 Acel contract de asigurare care il are sotul scrie (in caz ca persoana care a facut imprumutul in caz de... moare).

Acest contract ii asigura despagubirea in caz de deces iar banca isi recapata bani inapoi.

PS:Sotia nu trebuie sa plateasca doar sa trimita datele ca acea persoana este decedat si alte chestii (aicea le ei de la spitalul unde a decedat).

Nu conteaza daca datoriile sunt mari sau mici.

| bogdanme889 a răspuns:

Da.A da daca sotul tau are datorii si moare mai bine fugi din tara laughing

| Raduu4ever a răspuns:

Http://lolfreerp.com/ - Free riot points! Check out this page with free RP codes :) Only three steps in 5 mins and you will get your code free! VISIT, DOWNLOAD AND ENJOY BETTER GAME!