| anonim_4396 a întrebat:

Daca vreau sa iau aproximativ 50.000 € din banca cum trebuie procedat? Si cum trebuie sa-i inapoiez? De ce am nevoie?
Am nevoie pentru cursurile de formare pilot de la Scoala Superioara de Aviatie Civila. Vreau sa activez in viitor ca si pilot comandant.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Ca sa poti lua un imprumut bancar, trebuie sa ai 18 ani impliniti si 1 an de munca, intr-o companie unde estie angajat permanent cu contract de munca.
Te sfatuiesc sa mergi la mai multe banci si sa aflii ce dobanzi au la imprumuturi, pentru ca nu-i totuna daca inapoiezi dublu sua triplu, fata d ecat imprumuti.
In orice caz, la suma asta enorma, se depune o garantie, ca in caz de imposibilitate de plata, banca sa-si recupereze banii. In cazul tau, probabil iti vor cere sa depui casa, pentru ca 50.000
euro este o suma uriasa.

3 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Buna. Tu ai avea nevoie de un imprumut pentru nevoi personale, acestea depasind foarte rar suma de 10-20. 000E. Ai nevoie in principiu sa fii major (conditie obligatorie), sa ai 6 luni consecutive lucrate la compania la care esti angajat in prezent (angajarea e de asemenea cvasi-obligatorie) + documentele clasice: buletin, certificat de nastere, extras de cont. Pentru 50.000 Euro (imprumut standard pentru o casa) in general se face un credit valabil pe 20 sau 30 de ani, cu o rata lunara fixa setata undeva la 300E pe luna. Avand in vedere faptul ca tu vrei sa urmezi niste cursuri, sansele sa obtii imprumutul cu credit pe 30 de ani sunt nule. Singura sansa reala ar fi sa girezi cu un imobil cotat de un expert la minim 100. 000E.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te duci la o banca si vezi ce tipuri de credite iti pot oferi, insa slabe sanse sa iei asa ceva daca nu ai un venit stabil

| xCeline a răspuns:

In primul rand, nu exista imprumut de nevoi personale de 50.000 de euro.
2 daca s-ar face o exceptie pentru tine (dar nu se va face) ca sa obtii o asemenea suma pentru niste cursuri va trebui sa pui gaj pe ceva valoros gen (casa sau daca ai o masina extraordinar de scumpa) ai mai avea nevoie de niste codebitori care sa contribuie si ei la plata ratelor etc.
Nu iti va da nimeni 50.000 de euro pentru niste cursuri. Daca vrei sa faci imprumut pentru o casa da... dar asa nu ai sanse.