| Florincrap a întrebat:

De ce statul pune taxe atat de mari incat pune bete in roate afaceristilor?
Multumesc anticipat.

8 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Fiindca pitong. Asasinat economic se cheama si se intimpla din 1990 incoace.

| Dismally a răspuns:

Stai linistit ca in alte parti taxele sunt cu mult mai mari, ce-i drept se si vede ceva din banii aia spre deosebire de noi...

| pietrean a răspuns:

Nu cred ca ideea este de la inceput, sa puna bete in roate afaceristilor.Ei isi iau o "marja de precautie", ca sa aiba ei, im primul rand ce cheltui, iar afaceristii "sa fie obligati" sa plateasca birurile. Eu am o societate si 20 de ani(cu multa munca,cu f multe "ocolisuri")m-am descurcat foarte bine cu taxele toate platite la zi,cu furnizorii platiti la zi, cu profit destul de mare.Dar, nu m-am intins mai mult decat a fost plapuma, cu "dari pentru inchis ochii", nu lux in imbracaminte sau vacante scumpe.Acum,am lasat-o mai moale, deoarece am 60 ani, nu ma ajuta NIMENI din familie, in afacere(decat la cheltuit banii) si apoi, mai sunt si vremurile grele, mai ales in Moldova.Bine ca am apucat macar pensia! Deci STATUL,isi vede de propria imbogatire, iar noi, salahorii, trebuie sa ne gandim de sapte ori, cum sa supravietuim.

| CMaria21 a răspuns:

Si noi ne intrebam asta!

| Fayree a răspuns:

~ Toti se intreaba chestia asta, pff greu! sad.

| Moshoo a răspuns:

Pentru ca e un prost administrator si cheltuie bugetul pe prostii!

| likotan a răspuns:

Ca sa poata sa plateasca pensionarii care ii voteaza cu ochii inchisi.si in principal pentru a putea plati salariile nesimtitilor din parlament si din tot felul de agentii pe care le trimit in controale aberante.

| pietrean a răspuns (pentru likotan):

Sa nu generalizam:eu sunt pensionara, sotul meu este, dar am votat pentru cei care eram convinsi ca vor prosperitate si nu pe cei vechi, care au promis si nu au facut nimic.Acum,depinde si de ce fel de pensionari:cei care primesc "ceva"pentru un vot, cei care nu se informeaza(ma refer in general la cei din zonele rurale).