| anonim_4396 a întrebat:

De unde te imprumuti cand ai nevoie de bani? De unde e cel mai bine sa faci imprumutul?

12 răspunsuri:
| mami a răspuns:

De la mama si tata, daca ii mai ai, caci celelalte posibilitatzi te jacmanesc de platesti inapoi dublu iar camatarii iau casa de pe tine si te mai baga si la racoare

| kathessa a răspuns:

Imprumuta-te din rezervele proprii. Daca nu le ai, de acum sa-ti faci un cont de rezerva pentru situatii gen " ce ma fac daca?"
Chestia cu camatarii e si ilegala, si periculoasa. Bancile nu sint mai breze. Poate prieteni de incredere sau familia...

| sorin a răspuns:

De la camatari, ca ei iti dau un termen limita cand sa le inapoiezi banii si pana la acel termen si dobanda fixa nu ai treaba cu ei. Dar banca te jegmaneste de viuhappy

| Ruxy a răspuns:

In general ma imprumut de la parinti Asa mi se pare cel mai indicatwinking La o adica... daca nu ii pot returna la data stabilita, parintii cu siguranta nu vor "striga" dupa mine pe stradahee hee Si ar mai fi cateva persoane de incredere... din familie si cea mai buna prietena. In rest, nu am foarte mare incredere in oameni, desi in situatia in care le-as cere bani, problema de incredere ar trebui sa si-o puna ei.

| ellene a răspuns:

Aa si evita camatarii...astia iti iau si casa si te lasa cu ochii in soare; multi si-au pierdut munca de o viata astfel.

| ellene a răspuns:

Of .am mai postat un raspuns dar nu a aparut.deci ziceam asa... cel mai bine e sa eviti bancile pentru ca ajungi sa platesti dublu, si plus de asta te poti trezi cu o majorare la rata de nu mai stii unde sa o apuci. Incearca la rude, cunostinte...asta daca esti om de incredere si nu te stie lumea de mincinos. Cel mai bine este sa nu fii nevoit sa imprumuti dar in zilele astea nu prea se poate altfel.

| abis a răspuns:

Intai vezi daca nu poti evita sa te imprumuti, fa-ti toate calculele. Inclusiv in cat timp poti restitui suma, care va fi rata pe care o platesti lunar, si vezi daca ti-o poti permite. In niciun caz nu apela la camatari. Este putin probabil sa poti lua cu imprumut sume mari de la rude sau prieteni, deci va trebui sa apelezi la o banca. Documenteaza-te bine asupra bancilor si asupra diverselor modalitati de creditare. Eventual apeleaza la ajutorul unui consilier financiar.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai ma imprumut de la mine insumi.am gandit asa.in ficare luna ma imprumut. dar trebuie sa dau inapoi. o luna nu ma imprumut.si alta luna imi pun deoparte. pe card.cand am nevoie, scot de acolo. dar ii pun inapoi.si uiteasa mi-am lasat o mie de ron.scot si pun la loc.si nu ma stie nimeni. dar ii pun la loc. aia sunt banii cardului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La banca

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Camatari

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De la prieteni

| bogo a răspuns:

De la o banca. depinde de suma. sunt si conditii mai bune pentru cei care iau credite. te pot ajuta daca ai nevoie.