| Imani_Maya_1990 a întrebat:

Deci să zicem ca vreau sa cumpar ceva, și imi arată plata fără TVA. Adică nu plătesc transport sau ceva de genul? Imi puteți explica?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

TVA (taxa pe valoare adaugata) si transportul sunt 2 lucruri diferite. In functie de situatie poti plati TVA si transportul sa fie gratuit, sa nu platesti TVA si transport, sa le platesti pe ambele sau numai transportul.

| DeyCj a răspuns:

E simplu.TVA sau Taxa Pe Valoarea Adăugată, este o taxă impusă de stat, exprimată în procente.TVA-ul actual este de 19% din valoarea produsului, iar această taxă o plătește cumpărătorul final, în cazul tău, tu.
Ca să vezi exact cât te costă produsul respectiv, și ști ca ești persoană fizică(adică nu ai firmă/nu vrei să cumperi prin firmă acel produs) formula de calcul a produsului este așa:
a x 19 / 100= b
se adună a cu b și rezultă prețul produsului cu TVA, adică cel ce-l vei plăti.
unde a este valoarea fără TVA a produsului, 19, este cota TVA standard, de unde totul se împarte la 100, iar b este valoarea TVA-ului din produsul ce vrei să-l cumperi.
De exemplu, vrei să cumperi un produs ce valorează 50 lei fără TVA, ca să afili prețul ce-l vei plătii vei proceda așa:
50 x 19 /100 = 9, 5
50+9,5= 59,50 lei cu TVA, adică ăsta e prețul ce-l vei plăti.
Transportul e altă sumă ce se adaugă separat și nu are legătură cu prețul produsului.De exemplu cumperi un produs de pe internet.Magazinul îți vinde produsul, dar pentru a-l livra trebuie să apeleze fie la firme de curierat, fie la servicii poștale, asta dacă magazinul nu este în localitatea unde locuiești.Aceste servicii au un cost separat, și diferă în funcție de modalitatea de livrare aleasă de dine ca și cumpărător.