| andrei28743 a întrebat:

Facturile și chitanțele se pot trimite și pe mail? Eu le fac pe o aplicație (facturează.ro) iar apoi le trimit direct pe mail la beneficiar fără sa le semnez sau ștampileze. In cazul in care plata se face prin virament bancar mai trebuie chitanța?(oricum se vede pe transfer cine și pentru ce a trimis banii)

1 răspuns:
| Evolution a răspuns:

Salutare, suntem in 2019, cam orice firma trimite facturile pe mail. Orice distribuitor de curent / gaz etc. la care platesti tu facturile se pot trece pe modul de online, se pot plati direct pe site'ul lor fara site'uri intermediare (ceea ce ai scris tu mai sus).
Eu platesc toate facturile online direct de acasa cu cardul fara comisioane, stat la cozi si etc. cam de 2 ani.
Chitantele nu au nici o treaba, atata timp cat ai factura e suficient.
Poti face transfer bancar si online in functie de banca ta. Cand se face un transfer bancar sau virament bancar cum spui tu, vei introduce datele companiei sau persoanei care ii trimiti banii si acolo specifici la detalii numarul facturii sau in ce scop trimiti banii. Copia dupa transferul bancar (extrasul de cont) se va duce pe mail sau daca te duci direct intr-un sediu al bancii sa platesti, iti va da o chitanta, oricum de obicei se regaseste si in contul tau bancar. Fiecare ban distribuit este intr o baza de date.
Daca vrei sa platesti facturile online, vorbesti cu distribuitorul tau de net, tv, curent, gaz etc. sa le treaca pe online (dai mailul tau) iti va veni online sau in aplicatiile lor (daca au asa ceva ) si le platesti cu cardul bancar.
Succes!