| anonim_4396 a întrebat:

FUNDA ! Cursurile de canto iti perfectioneaza vocea de-a binelea, sau doar te ajuta sa o controlezi? Nu am o voce grozava, dar nici rea, ma gandeam la cursuri si nu stiu daca sunt atat de eficiente, Funda si voturi !

Răspuns Câştigător
| KARINA2012 a răspuns:

Lectiile de canto te ajuta in privinta tehnicii vocale,dictiei,respiratiei,ambitusului vocal, ele contribuie totodata la dezvoltarea auzului muzical.
Spui ca vocea ta nu e grozava, dar nici rea...sa inteleg ca e o parere personala.
Sfatul meu:mergi sa te vada unul sau doi profesori de muzica si cere-le parerea in mod obiectiv.
Lectiile de canto sunt benefice, dar ele trebuie sa se sprijine pe o voce nu neaparat grozava, dar destul de buna.
Iti doresc succes!

3 răspunsuri:
| Vasybulan a răspuns:

Cu timpul iti duce vocea la un nivel mai ridicat, insa e nevoie de mult timp pentru a ajunge acolo. Dcei pregateste-te pentru multe lectii de canto. Mult succes.
big grin

| IoLola a răspuns:

Concursurile de conto te ajuta chiar foarte mult deoarece castigi experienta si inveti din greseli, juriul iti va spune ce ai gresit nu tot timpul acum depinde si de juriu te ajuta dar cel mai bine terebuie sa faci canto cu un profesor si apoi sa incerci sa mergi la concursuri