| Alllllexandra a întrebat:

Hei. Am un cont bancar deschis la CEC din octombrie. Iti iau bani in fiecare luna pentru ca ai contul deschis? Vreau sa il inchid pentru ca mai bine primesc alocatia prin posta si nu mi se ia nimic din ea. Dar faza este ca la scoala cand am depus dosarul cu copia de buletin am dat si extrasul de cont, oare imi va veni automat prin posta? Sau trebuie sa rezolv eu? Cum sa fac?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde ce fel de cont ai. De obicei se ia un comision de administare, dar au conturi speciale pentru elevi in care comisioanele sunt zero. Daca inchizi contul presupun ca trebuie sa spui asta si la scoala

| Ana9999 a răspuns:

Da, ti se retrage comisionul de administrare la unele banci. Din cate stiu eu, sunt si banci cu oferte speciale pentru elevi sau studenti, la ING sau Bancpost nu se plateste niciun comision. Eu am avut un cont special pentru alocatii de la Bancpost si puteam inclusiv sa retrag numerar de la bancomatele lor fara sa platesc vreun comision. Aceste taxe sunt scrise in contract, pe care trebuie sa il citesti atunci cand il semnezi, iar banca este obligata sa iti dea si o copie a contractului. In cazul meu nu se mai puteau trimite alocatii prin posta, nu stiu cum mai e acum, insa cred ca e mai comod sa te interesezi si sa incerci sa schimbi banca cu una mai avantajoasa. Din cate stiam, cam toate bancile au oferte speciale pentru studenti si elevi in afara de CEC.

| laur_6869 a răspuns:

Nu iti ia bani ca este deschis