| SU1cid3R a întrebat:

Am o problema destul de mare. Lucrez intr-un mini magazin, iar recent am schimbat vechea casa de marcat cu una noua, cu jurnal electronic. Problema este ca am taiat un bon fiscal, cu o suma gresita, mult mai mare decat ce trebuia de fapt sa fie.
Din cate am inteles, eu ca angajat trebuie sa fac un proces verbal in care sa imi justific greseala, iar administratorul unitatii trebuie sa o aprobe sau sa o respinga, dupa care acel proces merge la Administratia Finantelor sau la contabil?
Daca se poate sa primesc mai multe detalii legat de solutie, pe langa ceea ce stiu eu, as fi bucuros.
Ofer Funda

1 răspuns:
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Nu e asa complicat. Trebuie pastrat bonul IN ORIGINAL, se intocmeste o nota contabila justificativa cu care bonul respectiv se va scadea din contabilitate. Tu, ca vanzator, trebuie doar sa pastrezi bonul si sa anunti patronul/administratorul/seful direct care o sa rezolve problema cu contabilitatea. Nu au nicio treaba finantele aici, e o procedura interna, in cadrul firmei. Doar ca trebuie anuntati sefii ierarhici si intocmita repede nota contabila pentru ca oricum bonul respectiv gresit va aparea pe raportul Z al zilei respective.