| lullaby23 a întrebat:

Hey!
Daca plasez o comanda Avon ca reprezentant, cand vinetrebui eu sa o platesc si apoi sa-mi "recuperez" bani inapoi de la persoanele care au comandat?
Scuze daca am gresit categoria.

Răspuns Câştigător
| LissLiss a răspuns:

Nu draga mea, primesti comanda si ai timp aproximativ 2 saptamani sa mergi sa platesti factura la BCR, destul timp sa-i stangi. Pupici:*

8 răspunsuri:
| Matt24 a răspuns:

Pai daca tu comanzi, tu trebuie sa platesti, tu esti omul de contact.

| pietrean a răspuns:

Legal, trebuie sa ai un PFA, altfel esti evazionista si mai muncesti si la negru.

| lullaby23 explică (pentru pietrean):

Nu prea inteleg ce supi.

| JustmeV a răspuns:

Iti da un timp in care sa platesti dupa ce vine comanda.
Ai grija, sa iti dea banii chiar si inainte persoanele care au comandat.

| MCG a răspuns:

Pai, da! Ai inteles ideea...trebuie sa ai si tu ceva bani la inceput ca sa pornesti "afacerea"

| lullaby23 explică:

Pietrean, nu prea inteleg ce spui.thinking

| pietrean a răspuns (pentru lullaby23):

Orice produs,are un pret de productie la care se adauga un procent oarecare(ados comercial) pentru care se plateste impozit statului.Tu iei produsul de la X cu un act(aviz expeditie, factura) si il vinzi lui Y cu un adaos comercial(pentru care dai chitanta sau bon casa marcat) pentru care trebuie sa platesti statului impozit. Pentru munca asta, trebuie sa primesti salariu de la firma(de asta iti trebuie carte de munca) sau daca ai PFA, ti se plateste o cota parte. Toate aceste acte nu exista(asta este evaziune fiscala). Ei te platesc din profitul firmei cu te miri ce, iar ei se imbogatesc prin metoda door by door (din usa in usa).

| Angie95 a răspuns:

Daca esti fata desteapta le ceri banii cu cateva zile inainte de venirea comenzii, pentru ca nu e ok sa pui banii de la tine ca sa platesti produsele altora. Dupa aia te trezesti ca poate nu tii mai dau inapoi.winking