| GheNicu a întrebat:

Imi puteti spune si mie niste meserii cu salariu de peste 1500lei pe luna, ca studii am 12 clase terminate, fara bac, sau niste cursuri de meserii banoase?

Răspuns Câştigător
| calinelena74 a răspuns:

Daca esti din Bucuresti poti gasi foarte usor de munca si bani destul de frumos. Trebuie doar sa cauti, sa ai rabdare si sa muncesti. Chiar daca ai 12 clase, fara bac poti face mai mult de atat. Ai putea incerca sa faci niste cursuri gen frizerie si coafor, ti-ai putea lua atestat ca si boudiguard sau ai putea da la armata la SGP (sergenti gradati profesionisti) te-ar avantaja foarte mult pentru ca nu este multa munca si salariul este foarte mare in jur de 2. 000lei/luna, iar daca stai cu gazda dupa terminarea scolarizarii de 4 luni armata iti plateste 50% din chirie. Trebuie doar sa vrei si sa poti! Nu stiu exact cati ani ai, dar cred ca la orice varsta poti face si poti incepe sa te realizezi macar minimal. Bafta!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai numai liceul si, mai ales, fara bacalaureat inseamna ca nu esti calificat pentru vreo meserie, astfel ca poti face numai munci necalificate si, de regula, acestea se platesc cu salariul minim brut, in prezent acesta este de 1.450 lei lunar.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Salariul mai mare decat minimul pe economie fara diploma de bac cam greu gasesti.

| johnnny123 a răspuns:

Nu există "meserii bănoase" și "meserii nebănoase". Există doar felul în care un om practică o meserie.

Poți să te ocupi cu săpatul de șanțuri și să faci mai mulți bani decât un neurochirurg. Cum? La început sapi tu șanțuri până înțelegi despre ce e vorba, apoi devii antreprenor, iți faci o echipă de oameni care sapă șanturi, îi organizezi cum trebuie, te extinzi, adaugi noi domenii de activitate conexe, câștigi proiecte din ce in ce mai mari, faci tot mai mulți bani.

Nu este simplu, dar este un exemplu care dovedește că făcutul de bani nu ține numai de meserie, ci și de priceperea cu care o practici și de capacitatea ta de a te adapta și de a evolua.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Văd că ești din București, aici cam orice job începe acum de la 1000 lei net la 1200 lei net am vazut ajutor patiser, vanzator, etc. Am vazut de exemplu operator depozit (picker) cu 1500 lei + bonuri de masa, electrician cu 1500, etc. Joburi prin anunturi lipite pe stalpi, nu le-am cautat special. Banuiesc ca ai oricum o diploma de calificare din liceu, cauta eventual in domenii conexe. Oricum daca esti tanar, serios si cu chef de munca si de a invata ceva nou poti ajunge relativ repede la suma asta.