| OanaChan a întrebat:

Mi-am facut un card de debit la BCR (am 16 ani) pentru a-mi strange alocatiile si ma intrebam daca poti face plati pe internet chit ca esti minor sub 18 ani si ai acordul parintilor?
Dau funda

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Avand doar 16 ani, nu-ti poti face CREDIT CARD, ci doar un debit card, care va fi legat de contul tau bancar, unde intra banii de alocatie.
Din pacate, pe internet sunt diverse site-uri care nu iau plati decat de pe credit card, dar sunt altele, care accepta si debit card.
Trebuie doar sa fii atent la modalitatile de plata, sa fie intotdeauna "debit card", ca sa-ti poti folosii cardul de la BCR.

| Kinda a răspuns:

Depinde ce card ai, daca e facut sa poti cumpara si sa il folosesti, desigur ca poti, nu te intreaba nimeni nimic, doar numele celui care detine cardul si in rest daca ai datele necesare poti, eu zic sa incerci daca nu poti nu se intampla nimic happy