| Copchilu95 a întrebat:

Opinia voastra despre rolul parintilor in primii ani ai vieti!

1 răspuns:
| kitten95 a răspuns:

Evident, parintii sunt foarte importanti pe tot parcursul vietii. in primul rand, fara ei nu ai exista. Apoi, dupa cateva luni, ei te invata sa mergi, sa vorbesti, sa te integrezi in societate. dupa 3 ani, urmeaza pasul urmator in societate si invatatura: gradinita. copilul invata cum sa isi faca prieteni noi, incepe sa descopere cine este, se civilizeaza, deci se pregateste pentru lumea de afara. dupa asta, incepe scoala primara. e la fel ca gradinita, dar la alt nivel. aici e mai multa nevoie de parinti(la teme, cand apare un conflict intre copii etc.) dupa aceea, la terminarea gimnaziului, ai nevoie de parinti ca sa iti alegi un liceu. nimeni nu a decis singur. e bine sa te consulti cu parintii, chiar daca gandesc foarte diferit fata de tine pentru ca ai nevoie de multe idei pentru a lua in considerare un liceu bun. la liceu, e mult mai multa nevoie de parinti(in special pe plan emotional si financiar). in multe cazuri, parintii aici incep sa nu te mai prea poata ajuta la teme. devine mai greu si poate ei au mai uitat din ce au facut cand erau elevi. lucrurile continua tot asa pana ce ai un copil. poate esti la servici si nu ai timp sa stai cu copilul si nu prea ai incredere in dadace. asa ca, ori il duci la cresa si dai bani, ori il tii in familie, cu parintii. si ei sunt mai buni decat orice dadaca.