| faimosul28 a întrebat:

Pot cere daune morale unor colegi care imi adreseaza cuvinte vulgare?

Răspuns Câştigător
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Sfatul meu este sa discuti cu superiorii tai. Sunt convinsa ca si activitatea pe care o desfasori este supusa unui cod de conduita, care nu permite astfel de manifestari.

13 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Inteleg ca vrei sa faci si tu un ban cinstit, dar asta nu e tara tuturor posibilitatilor. Ar trebui sa ai dovezi ca te agreseaza, sa ai dovezi ca din cauza agresiunii lor verbale, tu ai anumite probleme (ti-a scazut stima de sine, nu mai dormi, nu iti termini proiectele la timp etc.-aviz de la un psiholog), sa te duci cu astea si sa ii dai in judecata, cerand daune morale. Ar ramane sa platesti de innebunesti cheltuieli de judecata, apoi sa vezi daca judecatorul e de parere ca, intr-adevar, ai fost jignit, iar jignirile ti-au provocat diverse neplaceri. Apoi, sa stabileasca judecatorul o suma pentru daune morale, care, de obicei, e una modica, simbolica. Chiar merita?

daniela
| daniela a răspuns:

I dovezi care in instanta sa demonstreze ca iti prejudiciaza reputatia sau moralul si mai ai si bani pentru proces Da.

ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Daca erai femeie, ce s-ar fi intamplat? Poti sa ceri ce vrei tu, traim in democratie (oare?), dar asta nu inseamna ca ai si rezolvat problema. Stii cum se spune: "Nu e prost cine cere, e prost cine da" laughing Greu de crezut ca vreun judecator se va "deranja" sa analizeze cu maximum de serioazitate problema ta. Bafta!

| Irina a răspuns:

Daca ai martori si te-au amenintat le poti face dosar penal. am o colega care a fost in aceeasi situatie dar nu a vrut sa se ajunga pana acolo. A fost nevoita sa mearga de 2 ori la politie sa reclame persoanele respective si i s-a spus ca a treia oara li se face dosar penal automat chiar daca initial prietena mea nu a dorit.

| canarita a răspuns:

Ia codul penal si citeste la articolul care defineste insulta (infractiuni contra demnitatii persoanei) ai nevoie de martori

leonardk
| leonardk a răspuns:

Trebuiesc dati in judecata si mai trebuiesc si dovezi. Mai bine discuti cu ei si le explici cat de inutil este ce fac ei. Sau sa-i ignori daca poti. Dupa un eventual proces tot colegi veti ramane si atmosfera va fi...

mira
| mira a răspuns:

Pentru proces ai nevoie de martori sau de alte dovezi. Mira

cami
| cami a răspuns:

thinking
Daune? sti, este mai complicat. judecata, procese, avocati, tribunal...etc.
Chair asta, imi aminteste de-o vorba "Ce dai ba, nu sti sa-njuri? ".
Adica fi indiferent la invectivele lor, si vei reusi sa treci peste, cu capul sus.
Concentreaza-te, doar pentru scopul pentru care esti acolo!

| frumusik007007 a răspuns:

Mai ar fi mult mai complicat decat iti inchipui si procesul nu ai avea siguranta ca il castigi! deoarece in romania nu se considera inregistrarile audio probe intr un procers e mai greu sa castigi rocesul apx 20% si daca ai castiga crezi ca ai primi o suma chiar asa mare? nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Psiholoaga, pot sa subscriu comentariului tau?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic ca nu trebuie sa iti prinzi mintea cu ei, probabil ca atata pot.Incearca sa-i ignori, sau, eventual, cheama-i si intreaba-i frumos ce ai impotriva ta.Incearca sa le explici, folosindu-te de cuvinte care sa le ajunga la suflet, ca nu este bine ceea ce fac.Stii ca, uneori cu vorba buna, poti sa il dezarmezi pe om. Vorba aceea:"vorba dulce, mult aduce". Nu este bine sa fii razbunator(oare), si pentru ca la un momentdat, vei avea regrete(este foarte greu sa traiesti cu regrete; au fost oameni care s-au sinucis din cauza remuscarilor). Eu nu vreau sa te sperii, ci doar sa te previn ca razbunarea nu este o rezolvare(ceea ce vrei tu sa faci este o razbunare care poate sa va aduca si pe tine si pe ei la sapa de lemn). Chiar crezi ca merita? Incearca sa te detasezi de prostiile lor.Stii cum se spune:cea mai buna razbunare impotriva unui om este sa-l ignori.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Ai acest drept, poți da în judecată pentru calomnie sau insultă. Obligatoriu trebuie să probezi cu un martor, material incriminator, etc.
Valoarea taxei de timbru este în funcție de valoarea daunelor morale (o sumă de bani!).
Pa, pa.

| funnymantm a răspuns:

Hoho taticu. da poti, cu martori, inregistrare, in principiu dovezi dar esti in romania! Cine crezi ca se deranjeaza pentru un caz de daune morale. plus te costa mai mult avocatu decat cati scoti. Daca vrei sa fraieresti sistemu fa-o cu cap. (nu am zis in nume de rau)winking. take care. bft