| BlackTurbo a întrebat:

Pot sa comand de pe eMAG cu un card din UK (HSBC) si daca da, ia comsion mare?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Poți plăti cu orice card din orice țară, atâta timp cât are bani pe el. Comisionul ține de banca care l-a emis, și niciodată de magazin.
De regulă cardurile nu au comision la tranzacții. Dar orice deținător al unui card trebuie să știe unde i opresc comisioane și unde nu.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In cazul tau, este posibil ca, comandand de pe amazon.uk sa te coste mai putin marfa, decat cu adaosurile practicate de vanzatori si comisioanele bancilor...
Diferenta este doar garantia produsului, daca are.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Orice card emis de o bancă e bun.

| mihai69 a răspuns:

Da.
Nu plătești comision pentru tranzacții online. Dar e posibil sa fie comisionat schimbul valutar.

| Bizon95 a răspuns:

DA, merge
comisioane NU sunt cand platesti cu, cardul din alta valuta
DAR, bancile au in general o rata de conversie valutara nu foarte grozava, nu e pierdere mare, dar e ceva, ceva

| FaraNume1245 a răspuns:

Poți, dar s-ar putea să te usture comisionul.

"If you pay using your HSBC debit card while you’re away you’ll be charged a 2.75% 'non-sterling transaction fee’. Here’s how much you’d be charged for purchases in shops and restaurants etc." - preluat de pe https://www.hsbc.co.uk/international/using-your-card-abroad/