| JIJ a întrebat:

Să cumperi un produs apoi să îl vinzi mai scump este ilegal? Este imoral? Este etic? Ce lege spune despre asta şi care e pedeapsa?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legea pedepseste doar exercitarea comertului fara autorizatie si evaziunea fiscala.
Atata timp cat ai cumparat legal produsul si il vinzi tot legal nimeni nu are ce sa-ti faca, indiferent ca il vinzi mai scump, de altfel aceasta este si scopul unui comerciant, sa obtina o suma oarecare din adaosul comercial, altfel ar merge in pierdere. Nu este nici imoral, asa ca este etic.

| TheAce a răspuns:

E legea comertului pana la urma. Tot ceea ce cumperi tu de la magazin, tot ce consumi intr-un club, tot ce mananci si bei la restaurant etc. a fost cumparat la un pret de en-gros sau de producator si vandut apoi mai departe pentru profit. Cata vreme un produs e cumparat legal si e vandut legal mai departe, totul e ok. Legea romana da dreptul unui adaos comercial de 300%.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat timp ca il cumperi legal si il vinzi tot legal nu ai nicio problema

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Aaaaa, cam asa se face comertul. Daca magazinele ar cumpara produse ca sa le vanda ulterior cu acelasi pret ar face munca patriotica, nu crezi? De unde crezi ca ar avea bani sa plateasca salarii si sa scoata profit?

| vladspin a răspuns:

Nu exista nici o lege care sa interzica asta, cam asa merg afacerile si comertul de cand lumea si pamantul.