| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa stiu daca se poate anula un contract de donatie...

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Donatia se poate revoca dar numai in anumite cazuri speciale prevazute de Codul civil, respectiv pentru ingratitudine sau pentru neindeplinirea sarcinilor (in cazul donatiei cu sarcini). Cazurile de ingratitudine sunt urmãtoarele, citez:
"a) dacã donatarul a atentat la viaţa donatorului, a unei persoane apropiate lui sau, ştiind cã alţii intenţioneazã sã atenteze, nu l-a înştiinţat;
b) dacã donatarul se face vinovat de fapte penale, cruzimi sau injurii grave faţã de donator;
c) dacã donatarul refuzã în mod nejustificat sã asigure alimente donatorului ajuns în nevoie, în limita valorii actuale a bunului donat, ţinându-se însã seama de starea în care se afla bunul la momentul
donaţiei."
De asemenea este anulabila donatia facut unor categorii de persoane, in situatii speciale, conform art.990 Cod civil, citez:
"(1) Sunt anulabile liberalitãţile fãcute medicilor, farmaciştilor sau altor persoane, în perioada în care, în mod direct sau indirect, îi acordau îngrijiri de specialitate dispunãtorului pentru boala care este cauzã a decesului.
(2) Sunt exceptate de la prevederile alin. (1):
a) liberalitãţile fãcute soţului, rudelor în linie dreaptã sau colateralilor privilegiaţi;
b) liberalitãţile fãcute altor rude pânã la al patrulea grad inclusiv, dacã, la data liberalitãţii, dispunãtorul nu are soţ şi nici rude în linie dreaptã sau colaterali privilegiaţi.
(3) Dispoziţiile alin. (1) şi (2) sunt aplicabile şi în privinţa preoţilor sau a altor persoane care acordau asistenţã religioasã în timpul bolii care este cauzã a decesului.
(4) Dacã dispunãtorul a decedat din cauza bolii, termenul de prescripţie a dreptului la acţiunea în anulare curge de la data la care moştenitorii au luat cunoştinţã de existenţa liberalitãţii.
(5) În cazul în care dispunãtorul s-a restabilit, legatul devine valabil, iar acţiunea în anularea donaţiei poate fi introdusã în termen de 3 ani de la data la care dispunãtorul s-a restabilit." Numai bine!