| AndreiMM0002 a întrebat:

Salut, am o mica curiozitate mai exact, m-ar interesa sa știu cât câștiga pe luna un sofer de Tir în Germania, Olanda sau Spania, e o meserie buna? merita.

1 răspuns:
| Alexandrionelu a răspuns:

Depinde de firma la care lucrezi, de experienta și de câte nopți dormi în cabina.
În general se câștigă între 2 și 4 mii, cu contract in una din tarile enumerate de tine.
Viata de tirist este foarte grea și periculoasa. Uneori nu ajungi acasă cu lunile, în parcări noaptea se întâmplă multe, firma la care lucrezi vrea marfa livrata cât mai repede, dar dacă nu respecți diagrama și te prinde politia, amenda e a ta.
Nu e deloc ușor, dar cineva trebuie sa o dacă și pe asta!