| bodyguardsmecher a întrebat:

Am vazut ca da statul 10000 lei orcui vrea sa inceapa o afacere.
Ii "pacalesti" repede sau trebuie niste afaceri chiar solide?
Aveti idei ceva?

Răspuns Câştigător
| OrangeFga a răspuns:

Din cate stiu, nu prea ai cum sa-i pacalesti. Ai nevoie de un plan de afaceri.
Numarul persoanelor care li se ofera suma respectiva este limitata, iar cu cat punctajul este mai mare cu atat ai mai multe sanse de a primi acei bani de la stat.
Problema nu e asta, tu trebuie sa ai banii la inceput pentru a plati, banii ii vei primi in 1-2 ani,doar daca proiectul tau a fost aprobat.
Este foarte mult de spus.
Vad zilnic spalatorii auto,statii de vulcanizare, brutarii etc., astea sunt cele mai folosite idei, de aceea nu prea ai cum sa ai succes, cu cat e mai multa concurenta cu atat sansele tale scad.
Trebuie sa fie ceva diferit de celelalte proiecte.
Mult noroc

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu iti da chiar statul ci Uniunea Europeana si trebuie sa faci de a planuri de afaceri si documentatie de iti zboara ochii din cap. Nu stiu si nu sunt sigur de conditii, dar cred ca trebuie sa faci dodava ca poti aduce restul de bani pentru afacere

| ALEXICAmarketing a răspuns:

Nu cred ca se merita.Trebuie sa bagi ceva capital in "documentatie" (hartogaraie).Si chiar daca iti faci "documtatia" nu esti sigur ca primesti ceva sad Stiu ca suma este de 10.000 de euro nu de lei.
NU MERITA SA TE BAGI CU STATUL...