| TheloneWolf666 a întrebat:

Aş vrea să înființez o firmă de transport şi să cumpăr o dubă de 3.5 tone, apoi să fac transport internațional de mărfuri generale, în toată Europa. O să îmi angajez un dispecer care să îmi ia comenzi din diverse țări, de pe bursa de transport. Cum ar veni, ar fi un fel de lucru pe comunitate, dar aş vrea să ştiu dacă pot să fac în aşa fel încât să-mi pun dispeceru' să îmi ia curse din România şi până într-o anumită țară (Franța, spre exemplu) şi să trec prin Ungaria, Slovacia, Austria, Germania, Franța, făcând curse din țară în țară şi după să mă întorc înapoi, tot din cursă în cursă? Se poate face chestia asta, adică să faci câte curse vrei şi când doreşti sau trebuie să am contract pe comunitate şi să "mă plimb" prin toată Europa, pe unde e nevoie? Am mai lucrat pe comunitate, la patron, dar acolo, odată ce ieşeam din țară, trebuia să stau prin Europa minim 4 săptămâni... ceea ce nu prea mai îmi surâde deloc. Am 12.000 de euro, vreau să iau o dubă bună, de prin 2009 sau 2010, un mercedes sprinter 311 Cdi, fără prelată (e in jur de 8-9 mii de euro), plus costurile firmei etc. M-ar interesa dacă se poate face ce am zis eu, dacă merită, iar dacă nu, ce altă afacere mi-ați sugera, care să fie tot din categoria transport. Mulțumesc anticipat! Ofer funda!

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Transport intern pentru lucrari de constructii mici si medii, intr-un oras mare din tara.
Vecinul meu si-a renovat casa si a fost nevoie de transportul molozului si altor resturi ramase.
S-a transportat la o distanta de cca 20 km, cu o dubita cu platforma si prelata de 3.5 tone.
Pentru 4 curse a platit 1000 lei, "la intelegere", negociat, altfel ar fi fost 350 lei /cursa.
Omul este in permanenta ocupat, zilnic ramane in medie cu 2-300 lei curat (net).

| baru a răspuns:

Afara, pe autocar. Ceea mai tare afacere.

| ALEXICAmarketing a răspuns:

E putin o singura duba.Cu duba repectiva mai bine te ocupi de carat diverse prin Bucuresti si ai putea sa castigi mai bine.

| Carasin a răspuns:

Îți trebuie mai mulți bani pentru alte dube si alti ajutori