| AsuRo98 a întrebat:

Salut.
Ce afacere ziceti sa incep. cu fonduri ue... locuiesc la tara.
Care ziceti ca e cat de car profitabila..si nu prea are risc de faliment.

AGRICULTURA, silvicultura și pescuit
Producția și compercializarea ciupercilor
Arbuști fructiferi (afin, zmeură, catină, coacaz, agriș)
Achiziția de utilaje agricole
Creșterea animalelor. Ferme de animale
Ferme de porci. Comercializarea preparatelor din carne de porc
Cultivarea plantelor medicinale
Ferme de melci. Comercializarea melcilor
Sera de flori și pepinieră, pomi ornamentali
Plantație de viță de vie. Producție vin
Creșterea racilor
Ferma de struți. Comercializarea preparatelor din carne de struț
Producția de băuturi răcoritoare nealcoolice; producția de ape minerale și alte ape îmbuteliate
Fabricarea și Finisarea materialelor textile
Fabricarea de covoare, mochete, frânghii, sfori, s.a.m.d.
Fabricarea articolelor de îmbrăcăminte
Fabricarea articolelor de voiaj, Marochinarie și Încălțăminte

Fabricarea produselor din lemn (lista întreagă cu activități bazate pe prelucrarea lemnului)
Fabricarea de mobilă
Fabricarea jocurilor și jucăriilor
Repararea, întreținerea și instalarea mașinilor și echipamentelor
Service auto / Spălătorie auto
Colectarea deșeurilor
CONSTRUCȚII
Lucrări de instalații electrice și tehnico-sanitare, plus alte lucrări de instalații pentru construcții
Lucrări de tâmplărie și dulgherie
Transport și depozitare
Înterținerea și repararea mașinilor și a motocicletelor
TURISM
Pensiune turistică / agro-turistică
Hoteluri
Ștranduri, Piscine și Baze Sportive
RESTAURANTE și alte activități de servicii de alimentație
Activități de poșta și curierat
Activități de editare a cărților, ziarelor, revistelor și alte activități de editare

Răspuns Câştigător
| Danzell a răspuns:

Mie mi s-a parut interesanta cresterea ciupercilor. au ciclu scurt de productie. de 1, 2 luni.
la arbusti/pomi ai ciclu mult mai mare, ciclu sezonier.
cresterea strutilor nu prea e adecvata la clima de la noi.

ce mi se mai pare interesant este crearea unei pensiuni agroturistice. eu am studiat pe domeniul turistic, si cel putin consider ca asta ar fi cel mai profitabil pentru noi. exista cerere din strainatate. dar aici ai nevoie de servicii excelente. pentru ca pe langa imaginea ta ca pensiune, creezi o impresie si pentru tara/regiune.

posta si curierat nu mi se pare un domemiu bun e concurenta prea mare.
la ziare/reviste la fel

in general trebuie sa cauti un domeniu pe care poti intra relativ usor, cu concurenta putina

2 răspunsuri:
| William a răspuns:

Cu agricultura poti sa faci destul de multi bani dar e greu. Iti trebuie pamant pe care sa il cultivi si bani sa cumperi ingraseminte etc. Daca vrei sa iei pamant in arenda e mai usor, cu conditia ca oamenii care iti dau pamantul sa fie unul langa altul ca sa ai o suprafata de pamant mai mare. Apoi este problema irigatiilor, daca te bazezi pe ploaie nu faci treaba, asa ca ai nevoie de un sistem e irigatii bun, de oameni care sa semene, sa are, sa recolteze. Mai ai nevoie de utilaje si combustibil. Ar mai fi si cluburile de noapte, poti face bani frumosi dar nu stiu cum big grin. Eu unul daca as vrea sa fac bani si as fi la inceput de drum nici nu as incerca pe cai legale.

| an0therkid a răspuns:

Agricultura e cea mai sfanta, cel putin unde locuiesc eu