| Alex00615 a întrebat:

Salut,

Daca proprietarul refuza sa imi dea garantia si sa inventeze tot felul de scuze ca sa n-o faca unde pot să-l reclam? Pot la ANAF? Se afla in jurisdicția lor faze de genu?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La anaf îl poți reclama dacă nu a avut contractul înregistrat și nu a platit taxe. Pentru garanție nu poți decât să îl dai in judecata pe cale civilă

| Korkodeln a răspuns:

Nu poti decat sa-l dai in judecata in civil, pe asta se si bazeza cand refuza, ca multi nu "au timp sa stea prin tribunale", de fapt sunt niste hartii pe care le plimba avocatul, nu trebuie sa mergi tu nicaieri.
E bine sa ai procesul verbal de predare al apartmentului in care sa se specifice ca nu au fost gasite probleme de remediat, altfel o sa inventeze ca a facut reparatii, dar si in acest caz trebuie sa aiba facturile pe suma consumata.
Majoritatea proprietarilor se linistesc brusc cand vine citatia de la tribunal.

| AncaDorina1993 a răspuns:

Ce fel de scuze bagă? Pai daca e care pe care șantajează l și tu! Spune-i că e ii iei un obiect din casă în contul la bani respectivi. Că nu-i normal să facă dinastia.
?~~Daca îmi iei cu japca banii, îți iau și eu tot cu japca, obiectul din casă. Să văd dacă îți place.
Scurt și la obiect.