| Andreimihaitaureete a întrebat:

Salut, de cateva zile am achiziționat un seiko 5 sport style mecanism 4r36 automatic.
Sunt de vreo 2 ani pus rău pe ceasuri dar nu prea am avut situația financiară prea buna sa-mi iau ce doream eu, acum ma gândeam sa imi iau si un longines, cu valoarea lor in timp nu prea ma pricep, cele ca seiko, cloude bernard, tissot(swiss made) se scumpesc in timp (in special cele seiko ca imi plac mult) daca e sa vând un seiko pe quartz swiss made si acum e 1400 în câțiva an se duce in 2000? 3000? lei

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"nu prea am avut situația financiară prea buna... un seiko pe quartz swiss made si acum e 1400 în câțiva an se duce in 2000? 3000? lei"

fă-ți un depozit bancar.
Câștigi la sigur sau și mai sigur: nu pierzi

| johnnny123 a răspuns:

Doar un procent foarte mic dintre ceasuri se apreciază în timp și pot fi considerate investiții. Și în general nu sunt ceasurile de 2-300 de euro. Sunt ceasuri de genul ediții rare de Audemars Piguet Royal Oak, Patek Philippe Nautilus, Rolex Daytona, etc.

Un Seiko quartz de 1400 de lei care a fost produs în milioane de unități nu se va aprecia niciodată.

Mai există și excepții de ceasuri ieftine care se apreciază pentru că devin foarte dorite de fani după ce a încetat producția, dar destul de rare.

Sfatul meu este să-ți cumperi un ceas pe care-ți face plăcere să-l porți, și să te bucuri de el. Nu te mai gândi la profit din revânzare, că nu are niciun sens.