| Dobrinx a întrebat:

Salut! O ruda de familie are o firma de transport marfuri, cod CAEN: 4941

Ideea este ca nu a folosit niciodata firma, iar eu i-am spus ca poate sa incerce sa o vanda, dar nu stiu daca merge pentru ca :

Starea firmei este asa:
Suspendare activitate: 21.10. 2016
Inactiv fiscal : 08.12. 2016

Firma fiind infiintata in anul 2015.

Stiu ca firmele cu cativa ani vechime sunt cautate din nu stiu ce motiv. Nu prea sunt documentat.

As vrea sa stiu daca ar putea sa o vanda. si daca da, se poate vinde in acest stadiu? sau trebuie mai intai sa isi reia "activitatea" si apoi sa o vanda?

Multumesc! Dau funda la raspunsul cel mai util

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca gaseste cumparator, atunci poate vinde firma.

| Dobrinx explică (pentru Bula):

Un pret orientativ? Am uitat sa intreb si asta. Sau un pret care sa asigure vanzarea firmei cat mai repede big grin

| ZyRRe a răspuns (pentru Dobrinx):

Sincer să fiu, la prețuri nu mă pricep. Știu doar informația de mai sus deoarece o cunosțință a cumpărat o firmă acum ceva timp, tot inactivă fiind. Dar la bani n-am idee.

| Bula a răspuns (pentru Dobrinx):

Vinzi la orice pret cat ti se ofera, chiar si cu 1 leu.
Astfel mai ramai si cu bani in plus si nu trebuie sa mai platesti restul taxelor (nici de eventuala lichidare).

4 răspunsuri:
| ZyRRe a răspuns:

Se poate vinde și inactiv fiind.