| Ambassaderåd a întrebat:

sa presupunem ca doresc sa deshid un magazin/ brutarie... ce acte imi trebuie? unde trebuie sa ma duc? si de cati bani e nevoie? need help...pentru proiect.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand trebuie sa infiintezi o societate comerciala, alegand una din formele juridice prevazute de Legea nr. 31/1990 (societatea cu raspundere limitata este cea mai convenabila pentru ce vrei sa faci). Pentru aceasta trebuie sa depui la o banca un capital social de cel putin 200 de lei si sa te duci la Oficiul Registrului Comertului din judetul tau pentru rezervarea numelui firmei. Aici iti pot face si aproape toate actele de care ai nevoie si iti vor spune cat te costa infiintarea societatii. Vei avea nevoie si de un sediu social pentru firma si de un spatiu pentru brutarie/magazin, poate fi acelasi cu sediul, daca dispui de conditii adecvate din punct de vedere al activitatii si sanitare. In functie de marime vei vedea si de ce utilaje ai nevoie si cat costa acestea. Te poti interesa la o brutarie cat l-a costat proiectul, lucrarile de amenajare si utilajele. Succes si numai bine!