| anonim_4396 a întrebat:

Sunt un tanar de 18 ani care abia a terminat liceul, muncesc in Bucuresti cu 3 job-uri si din ianuarie strang bani pentru meditatii sa iau bacu', dupa bac ajung in facultate la info deja ma pasioneaza chestiile astea si daca fac facultatea de info ( nu mate-info, doar info) timp de 3 ani...ar fi super intrebarea mea este cu bac-ul luat cu mediat de 7 + facutatea de informatica ( aia de 3 ani ) si poate un masterat-cati bani ( ron/lira/euro) iau in Anglia/Germania/oriunde numai in Romania nu cam cat iau pe luna? Va rog spuneti-mi doar cei care stiti nu cautati pe net etc etc doar daca aveti rude ceva acolo si cam cat castiga :3

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu poate nimeni sa iti zica cat ai sa iei... depinde foarte mult in industria asta unde lucrezi, pe ce limbaj lucrezi, ce experienta ai, in ce proiect intri, cat de bun esti samd.

Ai fi suprins ca salariile in domeniul asta nu difera in Romania atat de mult precum in vest. Un salariu de incepator la noi in tara poate incepe de la 600 euro si sa urce in doar cateva luni la 1000 euro. Cu ceva ani de experienta la o firm maricica ajungi usor la un 3000euro

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Bani vei lua dupa cat esti de bun sau nu.
Atat in IT, cat si cum te descurci in a te "vinde" pe piata IT-stilor.

| Ana9999 a răspuns:

Asa cum a zis cineva mai sus, totul depinde doar de cat de bun esti. Am colegi care lucreaza inca din facultate la diferite firme pentru ca sunt buni in ceea ce fac, dar stiu si oameni care au ramas someri ani de zile dupa ce au terminat pentru ca este o concurenta extrem de mare, chiar si in strainatate (ca exemplu, cineva care a vrut sa lucreze la HP in strainatate a dat diferite testari foarte dificile, in special cu limbile straine, gen intrebarea era in engleza, raspunsul trebuia in franceza si multe combinatii menite sa te incurce si desi s-a descurcat foarte bine, tot nu a reusit sa se angajeze). In privinta salariilor, evident ca tot in functie de ce stii tu se dau, sunt persoane care castiga mii de euro si la noi in tara si persoane care ajung muritori de foame in strainatate, asa ca e greu de zis.