| AxyTM a întrebat:

am o mica intrebare, si anume, una interesanta. As dori sa intreb, de obicei, cand se face un film, actorii sunt chemati la anumitul film pentru a juca in el anumite roluri. Insa studioul respectiv, trebuie sa ii anunte pe actori pentur a veni sa joace. Cum ii anunta? Printr-o scrisoare, printr-un e-mail?

Oricare ar fi raspunsul, mi-ar placea sa am si un model dupa care sa ma orientez.

As fi foarte recunoscator, dau funda xD

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inafara actorilor alesi pentru rolurile principale, care sunt rugati sa participe la film, li se trimite scenariul si apoi se negociaza cu ei, prin intermediul impresarului fiecaruia, pentru celelalte roluri se fac casting-uri si sunt alesi in functie de calitati si viziunea regizorului. Numai bine!

4 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Salut. Iti scrie un scenarist. In primul rand, presupun ca doresti sa faci un film de vreme ce pui intrebarile acestea. Acum depinde daca vrei sa discutam strict despre Romania sau nu. In Romania in general se negociaza direct cu actorii, trecandu-se peste intermediari. Se realizeaza o intalnire unde are loc o discutie preliminara. Daca agendele corespund si ideea suna ok, atunci producatorul ii va trimite actorului scenariul cu ultimul draft. Producatorul de obicei e seful casei de film dar in Romania se fac foarte multe filme independente deci poate fi vorba de regizorul viitoarei productii. In general actorii principali sunt alesi de catre regizor direct, urmand ca restul echipei sa fie aleasa pe baza unui casting la care poate participa aproape oricine. Exista desigur filme cu personaje restranse unde nu e nevoie de casting. Problema mare e ca in Romania nu prea exista case de casting, astfel ca acestea sunt organizate oarecum ad-hoc, fiind nevoie si de noroc pentru ca actori cu adevarat buni sa fie prezenti. Acum, ai spus ca ai nevoie de un model dupa care sa te orientezi si eu te intreb propriu zis pentru ce? Pentru a face un film? Pentru a face un casting? Sau?happy

| ghiolbitza a răspuns:

Orice actor e contactat prin intermediul impresarului sau. Se organizeaza un casting unde actorul vine si zice cateva replici din script, iar cei de la casa de productie a filmului decid daca il iau sau nu. De asemenea, casele de casting se mai ocupa cu promovarea de scripturi si organizarea de casting, mai ales pentru a descoperi actori noi.

| AxyTM explică:

Iti multumesc pentru detaliile date. nu, nu doresc sa fac un film, in nici un caz, dar vreau sa scriu o compunere de cateva pagini, de aceea doresc sa stiu asemenea detalii... pentru a scrie corect trebuie sa ma documentez bine, compunerea are cateva pagini, am putin talent in a scrie, cel putin in opinia mea si a catorva prieteni...

| AxyTM explică:

Daca tot ai spus ca esti scenarist, vreau sa te intreb ceva, cum sa scriu compunerea la perfect simplu, adica ca actiunea sa se petreaca strict in trecut si tot in trecut sa fie terminata, nu prea stiu cum sa vorbesc despre anumite personaje de exemplu la perfect simplu... m-ai putea ajuta?