| Cavani1999 a întrebat:

Azi am cautat pe YouTube metode pentru a face bani si am dat peste Marketing Afiliat. Din ce am vazut trebuie sa ai un blog cu multe vizualizari pe zi dar in clip spunea ca nu trebuie neaparat sa ai un blog, ca poti sa investesti o suma de bani. Eu am la dispozitie cam 100 de euro sa investesc. Ce vreau sa stiu e daca pot sa fac bani din primele zile si sa am un venit cam de 200 de euro din prima luna? Si daca e adevarat ca poti sa faci bani din afiliere si fara sa ai un blog sau multi urmaritori pe siteurile de socializare? Si cum pot sa vand altfel produsele? Dau funda la cel mai bun raspuns.

Răspuns Apreciat de Editori
suntserios
| suntserios a răspuns:

Lool, amuzant.

Ce inseamna marketing afiliat in primul rand.
Inseamna ca tu promovezi si vinzi produsele / serviciile unei companii si iei procent din vanzari.

Spre exemplu tu promovezi un televizor la eMAG si cineva cumpara televizorul ala de pe link ul promovat de tine, caz in care primesti un procent din vanzare.

Ca sa ajungi sa promovezi respectivele produse bineinteles trebuie sa ai o modalitate sa le expui. De aia blogul e cea mai la indemana solutie. Asta bineinteles daca blogul tau are vizibilitate.

Gandeste te cati useri unici ai nevoie pe zi, ca unul sa cumpere pe luna un produs din cele promovate de tine, de pe link ul tau.

Mari blogeri din Romania au vanzari infime si au mii de vizitatori unici.

Tu fara nicio expunere (conturi de Facebook, tw, Instagram cu mii de urmaritori, bloguri, vloguri, site uri de news) si cu 100 euro, practic nu ai decat sansa sa incerci. Nici nu vad ce ai face cu cei 100 euro.