| anonim_4396 a întrebat:

De ce sunt renumite bancile din Elvetia?

Răspuns Câştigător
| Cedry2k8 a răspuns:

Elvetia in razboaie a fost mereu neutra, deci de aici putem intelege ca nu poate fii atacata de alte tari, plus de asta, la ei nu prea se fura (nu prea exista hoti nici pe strazi, nici in partide ). In Elvetia nu se pot intampla dezastre economice (Grecia), nu poate fii atacata de alte tari (Rusia-Ucraina), este imposibil, in Elvetia sunt toate fondurile Europene, acolo este si sediul UEFA. In Elvetia se intampla cam tot ce tine de Europa. (la Nyon de exemplu, se fac tragerile la sorti pentru Champions League in fiecare an si Campionatul European. Deci Elvetia ar fi omul ala mereu de incredere, pe care poti sa te bazezi (nu se intampla ca in Romania, fura bani din banci si femeile de servici.)

6 răspunsuri:
| ZEU93 a răspuns:

De fapt bancile din Elvetia sunt renumite pentru secretul bancar, dar incepand cu 2014-2015 vor sa renunte la el. Desigur detin si alte calitati, seriozitate, siguranta dar faptul ca oamenii bogati puteau fura si scapa banii datorita acesto banci ii atragea cel mai mult.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Simplu, pentru ca Elvetia a fost mereu o tara neutra in caz de conflict, de aceea sistemul lor bancar este cel mai sigur din lume

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am auzit ca dupa ce semnezi un contract cu ei iti dau o ciocolata sau o cafea gratis. Probabil ca de asta

| raresandrey a răspuns:

Pentru siguranta, seriozitate, impartialitate si de ce nu pentru neutralitatea acestei tari de-a lungul timpului

| DaimlerAG a răspuns:

Salut! Din cate stiu eu, acolo este sediul FMI (Fondul Monetar International). Stiu ca acolo sunt foarte multe banci. Gluma clasica: in Elvetia, dupa fiecare 2 locuinte urmeaza o banca happy

| evo22 a răspuns:

Codul fiscal...