| QWERTY55 a întrebat:

Salut,TPU. Imi puteti explica va rog care este diferenta si ce inseamna, la cursul valutar, pretul de cumparare si pretul de vanzare? In momentul in care schimbi bani dintr-o moneda in alta, fiecare moneda are un pret cumparare si un pret vanzare. Ce reprezinta aceste 2 aspecte? Multumesc.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pretul de vanzare este cel cu care o firma (banca sau casa de schimb valutar) iti vinde o valuta iar pretul de cumparare este cel cu care o firma iti cumpara valuta.
Pretul de vanzare este mai mare decat pretul de cumparare, de regula cu 5-15 bani pentru o unitate valutara.
De ex. poti vedea si aici:
https://www.banknews.ro/curs_valutar_banci/

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai tu cand vrei sa schimbi euro in lei inseamna ca vinzi euro.
Can vrei sa schimbi lei in euro inseamna ca vei cumpara euro.

| Doja a răspuns:

Problema e mai complicata. In principiu, partea simpla ti-a fost descrisa de catre altii.

Totusi, ca sa intelegi mai bine trebuie sa intelegi CINE determina preturile astea. In principiu (la mod super simplificat) exista niste piete de bani in care bancile (si anumiti indivizi) tranzactioneaza bani la anumite valori. Adica de exemplu Cumpara sau vand EUR pe RON. Pietele astea se numesc FOREX - FOReign EXchange - valutisti globali.

La un moment dat, banca nationala decide care este cursul zilei. Acest curs e dat fie de prima tranzactie a zilei, fie de o medie estimata.

Intotdeauna exista doua preturi. Unul cu care se vinde EUR pe RON - adica niste oameni pun EUROI la vanzare si spera ca cineva sa ii cumpere cu suma respectiva. Celalalt pret este cel cu care se CUMPARA EUR pe RON. Adica unii oameni zic "Vreau sa cumpar x euro la pretul de y".

Si asa practic obtii pretul de vanzare si cel de cumparare. Procesul e mai complex, dar in linii mari asta e ce se intampla.

Dupa ce BNR decide care e pretul de referinta (determinat cumva ca mai sus), celelalte banci, case de schimb, etc, decid cat sa-si puna in plu aleaga, sau pot uneori chiar ele sa tranzactioneze direct pe forex.

Diferenta dintre pretul de achizitie de pe bursa si cursul afisat la geam este profitul lor.

Cam asta e

| IepurasXxX a răspuns:

Daca ai euro si mergi sa-i schimbi in lei vinzi.
Daca ai lei si mergi sa-i schimbi in euro cumperi.