| nelu88 a întrebat:

Sunt curios sa aflu daca pot reprezenta un producator intr o piata?

Vecinul meu produce cartofi(el are certificat de producator) si eu as vrea sa ii vand cartofii lui la piata. Se poate face lucru ásta cu o procura speciala din care sa reiese ca eu il reprezint la piata?

Normal trebuie ca eu sa fiu persoana juridica, sa iau carfofi pe acte si pe urma sa ii vand. asta stiu happy... vreau sa stiu daca se poate si daca e legal.

multumesc

2 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Poti sa-i vinzi cartofii vecinului tau, dar problema este ca "unii" pot sa se intrebe, ce primesti pentru acest serviciu.Doar nu muncesti degeaba! Si cum pentru orice munca depusa,se plateste un salariu,deci statul, trebuie sa ia un impozit! Si in piete chiar se fac controale.
Cu certificatul lui de producator(pe care este trecut numele lui), nu poti sa vinzi tu, asa pur si simplu, legal vorbind.
Incearca sa pui aceasta problema pe www.avocatnet.ro si sigur o sa te lamureasca un specialist in probleme de relatii de munca.

| StefanERC a răspuns:

Da se poate. Numai csa ai certificatul lui de producator