| cnvv a întrebat:

Sunt intr-o organizatie de voluntariat si de fiecare Craciun, aceasta organizatie face si vande felicitari. Banii facuti sunt donati.
Anul asta ( primul meu an in aceasta organizatie ), sunt coordonatorul echipei mele, format din 5 colegi de clasa. Trebuie sa vindem felicitari de minim 500 de lei.
Imi spuneti, va rog, niste strategii de marketing, sau ceva de genul?
Ma gandesc ca nu merg sa bat la usi, sau sa imi fac taraba in centrul orasului, sau sa strig in gura mare " NU DATI BANII PE PROSTII, CUMPARATI FELICITARI LA COPII " (a, da, nu se fac doar felicitari, se fac si oameni de zapada in miniatura din globulete de sticla, si mai multe chestii)
Fundaaa!

2 răspunsuri:
| DanielVălean a răspuns:

Pentru a vinde acele felicitari de Craciun acestea trebuie sa fie bine facute, astfel vei atrage lumea. Bineinteles ca si pretul unei felicitari de genul acesta conteaza. Daca una costa 3-4 lei sau stiu eu, lumea o va cumpara, avand in vedere si situatia data (voluntariatul). Daca are un pret mai ridicat, vanzarile vor tinde sa scada. Ce te sfatuiesc eu? Tu si prietenii tai ar trebui sa va plimbati prin oras, nu neaparat sa stati intr-un loc la o taraba, ci sa ii sfatuiti pe cei ce ii intalniti in cale sa cumpere felicitari. Intai va prezentati scopul caritabil, iar apoi daca persoana considera ca lucrul pe care-l faceti voi e demn de o recompensa, cu siguranta va cumpara un exemplar, poate chiar mai multe. Eu va urez mult succes!

| sosostore a răspuns:

Pai pentru chestii de genu e indicat sa faci chiar taraba.....pe internet nu stiu cat vei putea sa vinzi ca deja au fost prea multe tzepe pentru ca lumea sa creada ca tu chiar faci voluntariat pentru niste copii.....Indicat ar fi sa mergeti mai multi copii in jurul unei piete, spital, parc. si sa atrageti cat mai multi oameni. Succes