| ZippoXV a întrebat:

Ce inseamna persona fizica autorizata?

1 răspuns:
| matrix100 a răspuns:

Persoana fizica autorizata sau prescurtat pfa este un fel de firma sau daca vrei un raspuns mai intelectual

Este o persoană ce obţine venituri din profesii liberale sau asimilate din prestări servicii cu caracter profesional, desfăşurate în mod individual sau sub diverse forme de asociere, în domeniile ştiinţific, literar, artistic, educativ, de către: medici, avocaţi, notari, executori, experţi tehnici şi contabili, contabili autorizaţi, consultanţi de plasament în valori mobiliare, auditori financiari, consultanţi fiscali, arhitecţi, traducători, sportivi, arbitri, precum şi orice alte persoane reglementate printr-o formă de organizare şi care desfăşoară activităţi în mod independent în condiţiile legii.