| Andreeas_Andreeas_1997 a întrebat:

Salutare,colegi! As vrea sa ma întorc in România, m-am saturat de străinătate. Am 22 de ani și in afara de dulgherie mai știu sa repar telefoane. Am învățat dulgheria aici,in uk,dar vreau sa fac ceva al meu,care sa nu mai ma comande cineva sau sa am un salariu fix. Credeti ca s-ar merita sa fac un service gsm? Ma gândeam ca pe lângă reparații de telefoane,sa pun la dispoziție și reparații pc,fratele meu pricepandu-se la asta și program de schimb telefoane buy-back. As vrea sa cumpăr un,,container" mare tip căsuța pentru a nu plăti chirie și sa pun la dispoziție și accesorii. Sunt puțin pus pe gânduri deoarece astept și un copil și Mi-ar fi greu sa risc, dar totusi as vrea s-o fac.voi ce spune-ti?

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Chiar daca pierzi banii macar incerci, viata conteaza so traiesti. Sole trader in GB merge destul de bine statul te ajuta sa dai taxe mici si sa faci profit mare, in ro e invers sare anaful pe tine si camatarii cu taxa de protectie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Toate ideile d-tale mi se par bunem fezabile. Știu o firmă care livrează case pe roți, nu container, nu rulotă. Dar dacă te stablești cu ea la punct fix, este nevoie să închiriezi locația unde te stabilești. În plus, să te gândești că afacerile pe care dorești să le demarezi aici, nu îți vor produce imediat. indiferent care ar fi ele, așa că vei avea nevoie de un fond de rulment din care să trăiești cam primele 6 luni.

| Andreeas_Andreeas_1997 explică (pentru sadrian46):

Multumesc pentru acest răspuns plauzibil! Vreau sa încep in toamna, pana atunci vreau sa mai strâng aici 3 lei pe lângă cei 2 pe care sunt dispus sa ii risc.

| sadrian46 a răspuns (pentru Andreeas_Andreeas_1997):

Pot Risca 20 000 de lire și cunosc și un depozit de piese gsm in orașul meu. Dacă ai acest capital, vei reuși. Peste căteva zile te pun în contact cu firma care livrează acele case mobile în RO.

| relian a răspuns:

Esti satul de munca, cum s-ar zice, aia da laughing ai numa 22 de ani si deja trebuie sa iesi la pensie.
In primul rand nu ai experienta mai deloc,nici in munca si nici in altceva.
Ce vrei tu sa faci nu stiu cat de bine o sa o duci,mai ales in RO.
Dar oricum,tu o sa faci tot ce stii, chestia ca intrebi pe aici, e doara asa sa iti faci curaj laughing deci dai bataie, incearca, dar va trebuie sa bagi ceva bani.
Daca nu iese, te duci inapoi in UK deja de ai mai lucrat o sa fie mai usor.
Ar trebuie sa te interesezi mai intai cei cu telefoanele astea in RO unde se fac acum reparatii si chestii de genul asta.Plus de unde o sa iei tu piese si alte alea.
Treb sa stii ca multe magazine lucreaza cu alte firme de reparatii, ori au ei acolo service, deci nu stiu cat de ok o sa fie.

Daca toti ar lucra doara pentru ei unde am ajunge? Daca toti a avea o afacere, cine ar mai lucra? Hai tu sa zic ca lucri doara tu singur.Dar daca ai nevoie de altul ce faci? Lu ala o sai convina sa lucre la tine pe 3 lulele?
Deci jobu e job, indiferent ca lucri la firma ta sau lucri pentru firma altuia, tot munca faci.

Ce e altfel, banii cei poti face.Dar eu pot sa spun de pe acum ca tu no sa scoti la ce vrei sa faci mai mult decat scoti la jobu cel ai in UK poate no sa scoti nici la jumate.
Inca ceva.Afacerea ce vrei sa o faci,nu iti garanteaza nici un client,pe cand jobu cel aia cum il ai asigurat zi de zi.

Daca era o afacere la care produceai ceva,la care aveai un contract cu cineva sai produci,sa-i faci ceva servicii,aia da,merita.
Asa o sa stai sa astepti de i se strica unuia telefonul,ala nu-i sigur ca o sa vina la tine,depinde si ce preturi ai tu.

Cam la astea trebuie sa te gandesti si la alte multe. Piese de unde le cumperi tu? Tu fiind unu singur,ce piese poti cumpara sau cate? Firmele mari fac vanzari mari de unde iau piese,de aia le iau cu bani putini.Tu o sa iei aceiasi piesa dublu sau de cateva ori mai sus decat aia.
Treb sa faci si profit, sa ai si tu salar, etc.

Cam asa se face ceva, studiezi inainte, cauti, vezi piata cum este.De facut oricine poate face.De era asa de usor stai tu linistit ca nu esti tu primul care s-a gandit la asta laughing

| Lukasssz a răspuns:

De ce te intorci dintr-o tara ca Anglia, cu un viitor frumos, intr-o tara fara viitor ca Romania?

Răspuns utilizator avertizat
| nicu991 a răspuns:

Vezi ca pe langa containerul ala iti mai trebuiesc si ceva scule... statie de lipit, microscop, sursa de alimentare variabila, aparate de masura, osciloscop- care nu-s prea ieftine din cate stiu eu. In afara de asta trebuie si ceva componente de schimb in functie de popularitatea modelelor de telefoane si a problemelor lor comune ca sa nu-ti stea clientii in asteptare 2 saptamani pana iti vin tie niste cipuri integrate sau mufe de incarcare.

| Andreeas_Andreeas_1997 explică (pentru nicu991):

Pot Risca 20 000 de lire și cunosc și un depozit de piese gsm in orașul meu.

Răspuns utilizator avertizat