| NaturalLl a întrebat:

M-am hotarat sa imi deschid o afacere in domeniul constructiilor. Nu am lucrat absolut deloc in constructii. Care sunt materialele / sculele ce trebuiesc achizitionate pentru demararea afacerii? Pentru constructia de case / blocuri?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca dispui de bani multi (sute de mii de euro), atunci cel mai indicat este sa te asociezi intr-o firma de constructii deja functionala de mai mult timp, care si-a facut deja un nume pe piata constructiilor.
Tu intrii cu o finantare puternica, prin care firma va face un salt de dezvoltare, iar tu vei lua parte din profit in raport cu contributia ta la capitalul social a firmei.
In acest caz, tu nu trebuie sa stii absolut nimic despre constructii, contabilitate sau legislatie, este suficient doar sa te consulti cu un economist /jurist care iti apara interesele.

| darrio2007 a răspuns:

E clar ca esti departe. Daca nu ai habar de asa ceva, mai bine cauta alt domeniu. Daca mai stii altul.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca nu stii cu ce se mănîncă afacerea asta degeaba te apuci de ea, o sa te fure jmecherii si hoții care se pricep, constructorii adevarati.Cel mai bine cauta sa faci ceea ce sti cu adevarat nu sa inveti acum ceva ce trebuia sa o faci demult, daca ai bani de pierdut fă afacerea.

| sierra1 a răspuns:

"deschid o afacere in domeniul constructiilor. Nu am lucrat absolut deloc in constructii" - cinstit, fă altceva

| romeo78 a răspuns:

Ați mai pus această întrebare, dar cu o adăugare, privind o afacere cu tiruri!
În primul rând un foarte bun avocat și un contabil autorizat, vă trebuie prima dată.
Răbdare, aducerea a buni meseriași, eventual șoferi, pe bani grei, euro.
Dar, pentru o evoluție a afacerii trebuie să împingeți ca să aveți contracte bănoase.
La construcții, de bază este o camionetă dublă cabină, cu platformă și prelată de 3, 5 tone.
O dubiță de până la 1 tonă pentru deplasare rapidă la diverse adrese.
Schele, găleți, bormașini, șurubelnițe electrice, fainere, mistrii, canciocuri, șpacluri, plus 1001 mărunțișuri.
Dar, obligatoriu, fișe de PSI, protecția muncii, echipamente de protecție, adică salopete, mănuși, cască, mască.
Plus răbdare pe o birocrație stufoasă, controale, avize și altele.
Iar, la tiruri, nebunie totală! Rate camioane, asigurări, salarii, diurne, vize, etc!
Succes!

| Panamax a răspuns:

Pai in primul rand un ciocan, este unealta de baza la noi in constructii.
Si daca iti mai raman bani cumperi si un cui.
Poate vrei sa-i fac cuiva un bloc si n-ai cui.

| Lovelypeaches100 a răspuns:

Daca nu te pricepi in business nu mi se pare o alegere buna...bineinteles sunt toate sansele sa reusesti daca ai cap.