| Kornuletz540 a întrebat:

Știu că dacă cumperi lucruri second hand, spre exemplu haine, pantofi, mașini, laptopuri și apoi le vinzi pe diferite platforme( OLX) la preț mai mare, poți face bani frumoși. E adevărat?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Este, daca ai norocoul ala...dar de obicei nu iei mai mult decat ai dat tu pe ele, ca tot vechituri sunt.

8 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Cu haine nu prea o sa ai succes...
Cu laptopuri da, poti opta si pentru telefoane!

| relian a răspuns:

Nu prea.Sa faci ceva bani, trebuie sa cumperi cantitati mari, altfel nu-ti vinde tie foarte ieftin cineva un tricou doar, sau 1 laptop, pantof.

Deci ar trebuie ca tu sa le cumperi foarte ieftin, ceea ce nu prea poti.Foarte ieftin cumpara companiile mari, aia ce iau zilnic cantitati mari.

| Freya1 a răspuns:

La treburi de genul trebuie sa fi atent ca să ieși în câștig.
Trebuie sa nu achiziționezi lucruri ce nu se pot vinde, sau pe care dai mai mult decât iei.

| Wr3nch a răspuns:

Nu. Ca sa mearga ar trebui sa vinzi zeci de obiecte lunar, si dupa sa ai inspiratia sa cumperi ceea ce altii ar vrea sa cumpere.

| ReddY25 a răspuns:

Nu e cine stie ce profit

| Brizbriz a răspuns:

Nu, dar poti sa pierzi bani frumosi, ASTA E ADEVARAT
pe olx cei care cumpara ori au nevoie reala si sunt PUTINI dinastia, ori vaneaza chilipiruri, in puii mei 15 telefoane cu "nu mai lasi din pret, asa, "putin", numai 70-80%, adica sa mi-l dai pe mai nimic angry"

| Andrei0003 a răspuns:

Nu. După ce pui adaosul tău, ar cam ajunge la același preț cu ceva nou, iar la același preț un cumpărător ar alege produsul nou. Trebuie să pui un adaos care încă să țină produsul la un preț mai mic decât prețul de referință al produsului nou ca să atragi cumpărătorul la tine. Depinde și de cât de ieftin le iei. Cu atât le iei mai scumpe, cu atât o să trebuiască să îți aloci un adaos mai mic ca prețul cu care le vinzi mai departe să rămână sub costul unora noi și vei fi nevoit să vinzi foarte multe ca să îți iasă ceva.

| SatinEffect a răspuns:

Nu prea cel putin cu hainele nu. Am fost ieri in secondhanduri printre care si faimoasa Humana, au preturi de mall. Reusesc sa faca bani doar pentru ca au multa cantitate de haine si o baga pe toata la 2 lei. Deci daca ai cantitate MARE de haine si chef sa stai pe drumuri toata ziua sa prinzi reduceri poate, dar daca le iei la pret intreg, pai 80 de lei o camasa transparenta, urata, banala si fara brand? rolling on the floor O ia naiba.