| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa aduc un aparat foto digital din SUA si am auzit ca daca il declat ca fiind al meu il scrie in pasaport si va trebui sa-l iau cu mine la plecarea din Romania... stie cine cum functioneaza chestia asta?

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Sa presupunem ca ar fi asa, ti-l trece in pasaport si trebuie sa il iei cu tine. Si daca la plecarea din Romania nu il mai ai ce se poate intampla? Crezi ca nu o sa te lase sa urci in avion fara el? Daca totusi te temi ca s-ar putea intampla asta, il declari pierdut. Iar daca te enerveaza rau de tot, il declari furat, cu mentiunea ca atunci cand ai intrat in aeroport inca il aveai, chiar ai facut o poza. Crede-ma ca nu le va conveni sa ramana pe cap cu un furt petrecut pe raza lor si ramas cu autor necunoscut happy

daniela
| daniela a răspuns:

Cand am plecat in SUA nu m-au pus sa declar decat camera video nu si aparatul foto, iar la intoarecere nu m-a intrebat nimeni de sanatate... scoate-l din cutie si ia-l ca si cand l-ai avea de cand lumea

| hugin a răspuns:

Eu mi-am adus din Anglia un aparat foto si nu m-a intrebat nimeni nimic pe aeroport si era si in cutie.

| sigmanet a răspuns:

Daca vrei sa-ti aduci un aparat foto din SUA, presupunand ca il cumperi din SUA si vrei sa-l folosesti in Romania, nimic mai simplu. Lasi in SUA cutia si pui in bagaj doar aparatul, incarcatorul, etc...
Nu vei pati nimic la granita, daca pentru toata lumea s-ar face hartii din astea, nu ar mai pleca nici un avion la timp. Pentru ca TOTI ar trebui sa declare: mobilul, aparatul foto, camera video, ceasul, etc... Deci coada la declaratii ar fi mai mare decat la control bagaje.
Stai linistit, nu o sa te intrebe nimeni, nimic

| yoanna73 a răspuns:

Nu e adevarat. nu-ti sc nimic in pasp.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca ai un singur aparat foto, atunci e ok. Tot ce ai peste o bucata(care ar fi personala) ar putea sa iti faca probleme. Eu am adus in SUA doua aparate si doua laptop-uri odata. Dar norocul meu a fost ca nu am fost verificat unde trebuie de romani. Un prieten si-a luat un lapton Sony, iar vamesii maghiari l-au pus sa platesca 200 de euro taxe. Cu un an inainte am venit prin ungaria, cu un laptop si aparat foto noi, si nimeni nu m-a intrebat nimic.