| Forcas_9823 a întrebat:

Am nevoie de o piesa de teatru, eventual comedie, pentru trupa mea de teatru de la scoala. Stiti cumva? Eventual cu un link catre scenariu. Multumesc.

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Încearcă pe liternet.ro

| GregHouse a răspuns:

Autorii canonici sunt mereu cei mai apreciati.

Incercati de Caragiale o scena sau doua din "O scrisoare pierduta", "D'ale carnavalului" sau "O noapte furtunoasa". Mai are si "Napasta", dar aia e drama, nu prea merge. Ce mai recomand ar fi "Suflete tari" de Camil Petrescu, dar, la fel, e drama. De link pentru comediile lui Caragiale nu e nevoie, le gasesti chiar si pe Wikipedia happy