| Tolea a întrebat:

Argumentati afirmatia:"cartea este un mijloc de comunicare".

Răspuns Câştigător
| casandra2222 a răspuns:

Este un miloc de comunicare pentru ca de exemplu autorul unei poezii ne transmite cu ajutorul carti ce vrea el sa ne spuna iar cel care creaza cartea ne pune exerciti in carete nu? pai asta inseamna ca cu ajtorul carti ei ne comunica indirect ceea ce vrea sa ne spuna.cartea e ca si o foaie de harte in care oameni ne pot lasa niste mesaje. asa ne putem intelege unul cu celalalt. e ca si un telefon. sperr ca ai inteles ce am vrut sa spun

| Vz_Marius_1997 a răspuns (pentru casandra2222):

Foarte corect sa vad ce nota o sa primesc miinebig grinbig grin

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cartea este in mijloc de a citi si de a scrie bine, restul matematica pentru a realiza calcule. Daca nu exista doar vorbeam si atat.

| Blondamea a răspuns:

Cu ajutotul povestilor pe care le citim din carti ne imbogatim vocabularul atat pentru noi ci si pentru carierea noastra pe acre vrem sa o urman.foarte multi oameni comunica prin scrisori mailuri si biletele pentru ca asa poti scrie tot ce iti doresti iar daca uiti ceva poti adauga pe cand daca vorbesti nu e chiar atat de simplu sa mai adugi.

| yoyodedeea a răspuns:

Draga tolea...ai dat tu fundita dar am tinut neaparat sa-ti raspund la intrebare:))
anul trecut ne zisese profu de romana ceva legat de comunicarea prin carti asa ca l-am rugat azi sa-mi "improspateze memoria" ca ramasesem cu o idee vaga.
M. Kogalniceanu a fost unul dintre cei care au comunicat prin carti.prin infiintarea"Daciei Literare" comunicau, transmiteau mesaje pentru "cei ce aveau urechi sa auda". nici nu vorbeau direct despre comunism sau d-astea ci lasau sa se inteleaga. s-au unit mai intai prin literatura si apoi au intrat pe planul politic.toata treaba cu comunicarea are legatura si cu revolutia de la 1848 cand s-au unit.
[ In 1848, se publica doua mari poeme ale lui Vasile Alecsandri ("Desteptarea Romaniei" si "Hora Ardealului") si totodata si un poem puternic scris de Andrei Muresanu ("Un rasunet") cunoscut acum ca fiind imnul de stat al Romaniei ("Desteapta-te romane!" ] ( http://referate1.ro/revolutia-de-la-1848-1849.html ) desteptare...hora...a ce suna?:D
si mi-a mai zis de o carte "1984" scrisa de George Orwell. (tot el a scris si ferma animalelor dupa care s-a facut un film.cu purcelusii fermei care erau la putere sau ce faceau ei acolo:D) cartea facand aluzie la alt an decat cel din titlu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cartile ferestre-n geamuri

| Marcel000 a răspuns:

Da intr-adevar cartea este un mijloc de comunicarae