| amage a întrebat:

Am o chitara electrica si as vrea sa iau lectii. dar pentru ca nu-mi permit un profesor as vrea sa stiu daca stiti un site pe net in romana de unde pot invata sa cant la acest instrument.Mentionez ca sunt incepator. Sper sa ma ajutati. Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| sensesDelight a răspuns:

Http://cursuridechitara.blogspot.com/
Te ajută spun eu. Tipul are un stil OK de predare. Eu cânt la chitară de ceva timp și e foarte frumos odată ce prinzi gustul.
E alegerea ta dacă vrei să începi pe o chitară electrică. Depinde și cât de buniciă este. De regulă, este recomandată cea clasică, pentru că are corzile mai îndepărtate de grif (lucru care te învață să apeși bine pe corzi) și are un sunet mai melodios. Pe când cel de la chitara electrică este mai dur, mai rock.
Sfatul meu este să începi pe o chitară clasică. Una foarte bună, la care cântă mulți artiști este Ibanezul, și în magazin unul din modelele clasice costă 4 milioane (vechi) și e foarte bună și melodioasă.
Îți urez baftă la învățat. :*
Ps: ai putea să-ți iei și-o carte despre cum să cânți la chitară, sau să te uiți pe youtube la cum cântă alții, să-ți formezi o părere.
O melodie bună de început : The Cranberries - Zombie, Jason Mraz - Lucky sau Andrii Popa - Pheonix (dar deja devine prea populară). Sper că te-ajută.

1 răspuns:
| angel13 a răspuns:

Pentru inceput cred ca ar trebui sa inveti folk (daca iti place) pentru ca sunt melodiile mai simple. Pe youtube sunt mai multi oameni care invata alti oameni, ai putea sa cauti. Unul care explica bine il gasesti daca scrii "lectia 1 la chitara" pe youtube si dai pe primul apoi iei chitara in mana si faci ca el happy usor usor o sa reusestiwinking. Ai mai auzit sau nu, pentru a reusi sa inveti mai bine canti 15 minute pe zi decat 2 ore intr-o saptamana. Daca mai vrei alte detalii sau intrebari, mp si vorbim pe mes.winking