| Sjhxjcks a întrebat:

Avem în comunitatea noastră persoane care au invata/ invata limbi asiatice și nu numai pe cont propriu. Ce presupune, cât timp alocați pe zi. Ce nivel poți obține în 3 luni?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In 3 luni, o persoana "obisnuita" (medie) poate invata treptele A1 si eventual A2 dintr-o limba noua.
Invatarea depinde de nuumarul de ore vorbite/auzite, precum si de capacitatea de a invata limbi noi.

| mODIN a răspuns:

"Limbi asiatice" se poate referi la cateva mii de limbi diferite. O sa presupun ca te referi la Coreeana, Japoneza si Chineza, care se intampla sa fie cele mai dificile dintre toate (pentru un european). Singurul raspuns corect la intrebarea ta e "depinde". Ce anume incerci sa faci cu limba: Vrei sa te uiti la seriale sau sa devi translator? Ce te motiveaza sa o inveti: urmeaza sa te muti intr-o tara in care se vorbeste sau vrei doar sa le lauzi ca stii o limba de genul? Cata implicare vrei sa ai: cateva ture de Duolingo pe seara sau stai 14 ore pe zi expus la limba?

De regula, in cazul astora trei, e nevoie cam de 2000-2500 de ore de studiu intens pentru a atinge un nivel C1 (adica in care poti vorbi confortabil cam pe orice subiect, dar nu chiar cat sa poti avea dezbateri sau cat sa te creada cineva nativ). Ca sa atingi nivelul asta in 3 luni ti-ar trebui 27 de ore de studiu pe zi laughing

Realistic vorbind, in 3 luni ai putea ajunge cat sa intelegi partial texte foarte simple (cum ar fi stiri sau povesti pentru copii) in coreana, pentru ca are un alfabet simplu. De vorbit, in 3 luni poti ajunge (daca te ti de treaba zilnic) cat sa poti raspunde la intrebari simple (Cum te cheama? Cati ani ai? Unde locuiesti?) si poate sa descri cum arata o camera sau ceva de genul.