| allabnormal a întrebat:

Buna!care e treaba cu facultatea de arte?sunt in clasa a 9 si as vrea sa ma pregatesc de acum avand in vedere ca nu sunt la un profil de specialitate(filologie:si cam ce se da la bac?)eu as vrea sa merg pe design vestimentar dar nu prea stiu cum trebuie sa ma pregatesc fiindca as vrea sa intru la fara taxa.pe internet nu prea sunt informatii.am inteles in schimb ca as putea sa ma duc la facultate sa cer programa contra cost.hmmm...e cam greu si cu asta.daca aveti ceva care m-ar putea ajuta...multumesc^^!

Răspuns Câştigător
| Nessie a răspuns:

La profilul filologie la bac se da: Lb. romana, latina, geografie sau istorie, o proba de aptitudini la tic, engleza sau franceza, si limba principala daca esti pe bilingv.

In ceea ce priveste facultatea, trebuie sa ai foarte mult talent si creativitate daca vrei la design vestimentar, pentru ca este destul de greu. Dar daca crezi ca poti intra, te pricepi si iti place poti incerca sa faci cateva cursuri.

Bafta!

| Nolkyz a răspuns (pentru Nessie):

Nu se dă bacalaureatul la limba latină. Istoria este obligatorie. Şi ai de ales între logică, psihologie, economie, filosofie, sociologie, geografie.

2 răspunsuri:
| Lunia a răspuns:

La examenul pentru facultate trebuie sa ai dosar cu lucrari, trebuie sa desenezi pe loc ceva piesa de mobilier, sa-i calculezi volumul (cat ai folosit si cat tia ramas).si eu am vrut design vestimentar dar insa nu am luat ore happy Te-as sfatui sa iei ceva ore incepand cu clasa a 11-a si sa ai note mari la bac, daca chiar vrei sa mergi acolo